Inside I'm Dancing

23. července 2010 v 18:24 | Fantaghira |  Viděla jsem...

rory

Hlavním hrdinou tohoto filmu je Rory O'Shea, který je ochrnutý a hýbat může jen dvěma prsty a hlavou. Rory přijíždí do nového ústavu, kde se skamarádí s Michaelem. Michael je rovněž na vozíčku, ale na rozdíl od Roryho se může s omezeními hýbat, ale má vadu řeči a nikdo mu nerozumí. Nikdo kromě Roryho, který se stane něčím jako jeho překladatelem. Rory, ačkoliv je na vozíčku, se snaží užít si co nejvíc ze života a žádá (už poněkolikáté) o samostatné bydlení. Jeho žádosti byly vždy zamítnuty pro jeho nedostatek zodpovědnosti (Jako když dělali sbírku pro postižené lidi a Rory přesvědčil Michaela, aby s ním šel do hospody, kde všechny peníze propili.). Michael je Rorym fascinován a inspirován a sám žádá o samostatné bydlení. Rada by mu ráda vyhověla, ale má problém s jeho vadou řeči. Michael ale vymyslel geniální plán - Rory půjde s ním a bude mu tlumočit. Radě nezbývá než to odsouhlasit a tak Michael s Rorym můžou začít žít skutečný život, ve kterém jim má pomáhat půvabná ošetřovatelka Siobhán (mě se neptejte - Irské jméno).
Když jsem se na tenhle film dívala, strašně jsem chtěla vejít do obrazovky a pomoct Rorymu i Michaelovi. Hlavně Rorymu, protože to on se snažil co nejvíc bojovat proti svému postižení. Chtěl si užívat života, zatímco Michael byl se svým osudem tak nějak smířený, dokud nepoznal Roryho. Někde jsem ve spojení s tímhle filmem četla, že když se na něj díváte, tak cítíte bezmoc, ale nezbývá vám nic jiného než sedět a vztekat se, že jim nemůžete pomoct. S tím musím naprosto souhlasit. Film se navíc odehrává v Dublinu, kde jsem byla, takže pro mě to bylo tím skutečnější, že jsem to viděla na známých místech.
Herecké výkony dvou hlavních herců - James McAvoy (Rory) a Steven Robertson (Michael) - jsou naprosto úžasné. Já si nedovedu představit, jak těžké to muselo být - hrát a přitom se nehýbat v případě Jamese, nebo ještě hůř hýbat se s omezením a nemoct srozumitelně mluvit v případě Stevena. Každopádně ve filmu to vypadá tak věrohodně, že kdybych je neznala (teda znám spíš jenom Jamese) tak bych uvěřila, že jsou skutečně postižení. Vedle nich se těžko hodnotí Romola Garai (Siobhán), protože ona mohla jak chodit tak mluvit.
Myslím si, že stojí za to tenhle film vidět, ale není to žádná komedie, s čímž se musí počítat. Řekla bych, že na takovýhle film musí mít člověk tu správnou náladu, ale na něco takového asi nikdy nebudete mít správnou náladu…


Trailer:

zdroj: YouTube

zdroj obrázku: MovieWeb
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama