Já a Harry Potter

8. listopadu 2010 v 19:43 | Fantaghira |  Vykecávám se...
HP

Už jsem to tu zmínila, nicméně zmíním to znova. Můj vztah k Harrymu Potterovi (asi bych měla dodat, že mám na mysli jen a pouze knihy) je poněkud zvláštní.

Začnu tím, jak jsem k Potterovi přišla, a uvidíme, kam se časem dostanu. Už si nejsem jistá u jaké příležitosti jsem dostala Kámen Mudrců. Jistá jsem si jen tím, že mi ještě nebylo jedenáct. Kámen Mudrců jsem přečetla za jedno jediné odpoledne. Nutno říct, že po prvním přečtení jsem z toho kdovíjak nadšená nebyla, ale vím, čím to bylo způsobeno. Když totiž čtu rychle, tak nějak nezvládám vnímat všechny věci. Vím, o čem ta kniha je, ale že bych vám dokázala říct jedinou hlášku, to ani náhodou. Avšak já o téhle svojí rychločtecí schopnosti vím, tak jsem se rozhodla dát Potterovi ještě jednu šanci. Tentokrát jsem četla knížku pár dnů a strašně se mi líbila. Tak se stalo, že jsem si Kámen přečetla ještě jednou a ještě jednou a ještě jednou... No, výsledek byl takový, že jsem se úplně zbláznila do Bradavic. Netrpělivě jsem tehdy čekala na své jedenácté narozeniny, až přiletí sova s dopisem napsaným zeleným inkoustem... Co vám budu vyprávět - nepřiletěla, potvora jedna :D Zato si myslím, že právě k jedenáctým narozeninám jsem dostala další tři díly Pottera.

HP

Kamarádka měla v té době přečtené první tři díly a vyprosila si na mně Ohnivý Pohár. Sice to není pro další vyprávění nijak důležité, ale prostě jsem měla potřebu to zmínit. Už nevím, za jak dlouho jsem přečetla Tajemnou Komnatu a Vězně z Azkabanu. Komnata se mi tolik nelíbila. Nesnáším totiž, když se kdekoliv vyskytuje někdo, kdo je tak neskutečně hloupý, až byste ho nejraději zabili. V Komnatě je Lockhart. Já toho chlapa prostě nemohla vystát. Na druhou stranu, teď už mi tolik nevadí...

Zatímco Komnata mne příliš nenadchla, Vězeň se okamžitě zařadil na první místo v Potterovském žebříčku a setrvává tam dodnes. Ano, může za to především Sirius, ale nemůže to být jen jím. Možná je to i proto, že poprvé se tam Harry na konci neutkal s Voldemortem, nevím proč, ale ta knížka je nejlepší ze série.

Než mi byl vrácen Ohnivý Pohár, stihla jsem si dva nové díly přečíst několikrát (i společně s tím "starým" prvním). Nakonec jsem dostala zpět Pohár a mohla ho konečně přečíst. O tom doteď nevím, co si mám myslet. Určitě ho mám radši než Komnatu, ale zase nijak nadšená z něj taky nejsem. Začíná úžasně - mistrovství světa ve famfrpálu. Spousta kouzelníků, kteří se nsaží chovat jako mudlové a nejde jim to - paráda! Ale pak se to pokazí. Nejdřív znamení zla, pak turnaj, nakonec vrátivší se Voldemort. Člověk by takhle řekl, že tam je té akce až moc, ale nevím. Nemám ráda Moodyho a fakt, že to byl vlastě celou dobu Barty junior mi moc nepomůže. Nemám ráda Cedrica. Mám pocit, že v tomhle dílu je až moc lidí, které nemám ráda. A navíc tu není ani moc Sirius :D

Na Fénixův Řád jsem si musela počkat, protože ještě nebyl vydaný. To bylo utrpení. A nakonec jsem ho stejně měla dřív než všichni ostatní. Tehdy bych si ještě netroufla na anglickou verzi, ale na slovenskou (slovenská totiž vyšla dřív než česká)... Pamatuju si to naprosto přesně. Jela jsem ke kamarádce na Mikuláše a ještě něco jsme nakupovali s tátou v Carrefouru a já tam objevila poklad. Harry Potter a Fénixov Rád. Zkusila jsem si přečíst stránku a když jsem zjistila, že tomu rozumím, hodila jsem smutná očka na tatínka a rázem jsem měla zbrusu nového Pottera.
HP

Nicméně prozatím mi byl zabaven s tím, že si u kamarádky nebudu číst. Ani nevím, jak jsem to tenkrát vydržela, ale vydržela a další den doma jsem se na Fénixe vrhla. Přečetla jsem ho za 18 hodin (plus mínus pár minut). Jeden den večer pár hodin a další den úplně celý. Ani si nepamatuju, jestli jsem jedla, pila, ale asi jsem byla donucena :D Na začátku to byl trochu očistec číst ve slovenštině. Ani mi nevadil tolik ten jazyk jako to, že nebyla přeložená jména (třeba Kratiknot je slovensky i anglicky Flitwick). Ale zvykla jsem si velice rychle. Samozřejmě jsem to hned po dočtení začala číst znova. Fred a George jsou v tomhle díle bezkonkurenční. Ale ani jsem se nevyjádřila, jak se mi to líbí. Je to divné, ale je to moje druhá nejoblíbenější kniha ze série. Divné z toho důvodu, že na konci umře Sirius. Přiznám se, tehdy jsem ho obrečela. Ale stejně jsem nevěřila, že je doopravdy mrtvý. Opět vám nepovím, proč se mi to tak líbí. Část viny na tom mají dvojčata, zase se tu hraje famfrpál... Nutno říct, že tenhle díl jsem nečetla v češtině.

U šestého dílu jsem zvažovala to, že si ho koupím v angličtině. Ale kamarádka pomáhala s fanouškovským překladem, takže díky ní jsem to měla v češtině jenom chvíli po tom, co to vyšlo v angličtině. To jsem ještě měla starý počítač, CRT monitor. Hrůza. Opravdu to z toho nešlo číst moc dlouho a hlavně by to moje oči asi nevydržely číst vícekrát. Nepřišlo mi to tak hrozné. Sice na některá jména jsem se musela ptát (to byly nové postavy z Fénixova Řádu), ale bylo to fajn. A pak jsem dostala knihu. Princ dvojí krve. Nevím proč, ale vůbec se mi to nelíbilo. Doteď to svádím na překlad. To, že bych nevěděla pár postav z pětky bych přežila, ale přece jenom jsem si v neoficiálním překladu zvykla na jména nových postav (která tam nebyla přeložená). A tady mi najednou cpali, že nový ministr se jmenuje Brousek a ne Scrimgeour. Já chápu, že to anglické jméno by nikdo nevěděl, jak přečíst, ale Brousek? A nevím, celkově jsem byla otrávená tím překladem. Sirius byl zřejmě definitivně mrtvý, což na mém osobním hodnocení knížce ještě ubralo a zařadila se za Komnatu, kde odpočívá v pokoji doteď. Taky je to knížka, kterou jsem četla nejmíňkrát. Asi jen třikrát nebo čtyřikrát.
HP

Poslední díl Pottera už jsem si koupila v angličtině a přiznám se, že ani nevím, jak je v češtině. Každopádně pro Deathly Hallows jsem si jela s kamarádkou (tou, co mi prve ukradla Ohnivý Pohár) do Tesca pár dní po vydání. Mám takovou nepěknou vlastnost (jednu z mnoha), kterou bych měla v těchto místech přiznat. Většinou totiž první, co z knížky přečtu, je poslední věta. A tak se stalo, že celá natěšená jsem v Tescu otevřela Hallows na poslední straně a s hrůzou jsem zjistila, že Potter přežije. Ale stejně jsem si knihu koupila. Zbytek dne jsem nedělala nic jiného, než četla. Další den dopoledne přijela ona kamarádka a šly jsme jezdit (jo, máme koně, ale to není podstatné). Na vyjížďce jsme probrali, co jsme stihly přečíst (ona byla o pár kapitol napřed). Pak jsem zase zbytek dne četla. Další den to samé až na to, že tentokrát jsem byla já o pár kapitol napřed. A toho dne jsem to i dočetla. Dojmy? Zklamání - Potter přežil, Sirius neožil, Snape byl dobrák (ne, nemám ráda Snapea), Bellatrix umřela, Fred umřel... Na konci knížky už vlastně ani nemělo cenu brečet, protože na každé stránce umřelo hned několik lidí. Taková jatka z toho opravdu být nemusela. A dodělal (oddělal) mě epilog. Chápu, že to muselo mít happyend, ale tohle? Ještě se mi na tomhle dílu nelíbí to, že celou dobu se nic neděje. Potter pořád netuší, co má dělat. Najednou mu to všechno dojde, zničí horcruxy (včetně sebe), pak je ta slavná bitva, půlka osazenstva umře a nakonec umře i Voldemort. Předtím jsem si říkala, že by mohli umřít oba - Voldy i Potter, ale to by to nebyl happyend, že?

Pokud bych tedy měla seřadit všechny díly podle oblíbenosti, tak by to bylo takto:
Vězeň z Azkabanu
Fénixův Řád
Kámen Mudrců
Ohnivý Pohár
Tajemná Komnata
Deathly Hallows
Princ Dvojí Krve

Ještě jsem se chtěla vyjádřit k filmům, ale asi si to nechám na jindy, protože mi přijde, že už takhle jsem se rozepsala víc než dost.
Nabízí se otázka: Co vy a Harry Potter? Pište do komentářů...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Storyteller Storyteller | Web | 8. listopadu 2010 v 20:10 | Reagovat

Jj, cožpak Harry Potter, můj oblíbený vrstevník (v prvním díle). Ač nevoldemortovský, líbíl se mi dost Vězeň z Azkabanu, ale Ohnivý pohár taky stál za to.

2 Hanka Rose Hanka Rose | Web | 9. listopadu 2010 v 21:38 | Reagovat

No, tak to já jsem se s Harrym seznamovala pomaleji. Nejdřív jsem viděla film Kámen mudrců a až pak mamka koupila už čtyři knížky naráz. Postupně jsem se jimi prokousala. Přiznám se, dřív jsem moc nečetla, takže než jsem ty čtyři díly dočetla, viděla jsem i trojku jako film. Nicméně pak mě to začalo bavit a hned, jak jsme koupili další, tak jsem to četla. No, ale už to bylo dost dávno... Já obvykle nečtu knížky víckrát. U Harryho jsem udělala vyjímku jen u jedničky, kterou jsem si po čase přečetla podruhé.
Harryho mám celkově ráda, ale nejsem a nikdy jsem jím nebyla nějak pořádně poblázněná.

3 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 10. listopadu 2010 v 19:13 | Reagovat

Přelousklo jsem jenom první, druhý, třetí, čtvrtý a pátý díl. Dál už má mysl uhnula jiným směrem a já nemělo chuť - prostě ne, i když jsem zrovna z té generace, kdy Potter vyrůstal "se mnou" protože byl vždycky v každém díle stejně starý jako já :-D
Na začátku ještě předčítal táta s mámou, potom už malý chlupatý čtenář nechtěl čekat a dychtivě hltal text. A stejně jsem víc na fantasy Sword & Sorcery, a na jiné knížky, než na Pottera - i když je napsaný excelentně, s výborným skloubením dvou světů a představovalo jsem si to všechno pěkně a lehce...
Ne ne, nevracím se k němu. Koukám, že máš moc ráda Siriuse :-) Třeba ti ho nakreslím, až příště bude kreslení na přání, co říkáš? :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama