King's Speech

8. března 2011 v 21:07 | Fantaghira |  Viděla jsem...

Po shlédnutí tohoto filmu mě napadla jediná věta: "Tak už vím, proč to vyhrálo Oscara." Když jsem totiž zjistila, že nevyhrálo Inception, byla jsem docela zklamaná. Ale pravdou je, že Inception si zasloužilo Oscara za vizuální efekty a hudbu a tak podobně (a za něco takového je i dostalo), ale co se příběhu týče, jsou i lepší filmy a King's Speech je jedním z nich.

Film je o koktajícím Vévodovi z Yorku, který se díky nekompetentnosti svého bratra (který si chce vzít dvakrát rozvedenou ženu, a ještě američanku!) musí stát králem, a to v době, kdy je na spadnutí válka proti Hitlerovi. V takové době je potřeba silný vůdce, který je schopný motivovat svůj národ. A pokud koktáte, jde to ztěží. Proto se na scéně objevuje Lionel, který učí vévodu mluvit přátelskou a až podezřele neobvyklou metodou.

Už po zjištění hereckého obsazení jsem byla přesvědčená o tom, že tenhle film nemůže zklamat. Colin Firth sice podle mě většinou hraje samé takové "trouby", ale o to příjemnější překvapení bylo, když se tady občas naštval. Helena Bonham Carter patří mezi moje nejoblíbenější herečky, takže ta mě zklamat nemohla, byť tady neměla zase tolik prostoru. Geoffrey Rush byl skvělý. Kdyby Lionela hrál někdo jiný, určitě by to nebylo ono. Sice ho mám zafixovaného jako Barbossu, ale tady mi to ani nijak nepřipadalo. Z dalších rolí mě zaujal Timothy Spall jako Churchill - docela změna oproti Červíčkovi.

Příběh se sice na první pohled může zdát jednoduchý - koktající vévoda se učí mluvit, no a co? Ale všechno je dotažené do nejmenších detailů, že vám ty dvě hodiny utečou strašně rychle a vy si skoro přejete, aby koktal ještě o chviličku déle. Ani chvilku se nenudíte (nebo aspoň já jsem se nenudila) a při závěrečné "Králově řeči" se vám tají dech a držíte mu palce, aby nezakoktal.

Co vždycky ještě hodnotím? Hudbu? To bude těžší. Film jsem viděla jenom jednou a nějak si hudbu nemůžu vybavit. Ale to je taky pozitivní. To znamená, že k filmu seděla, nikde nerušila a jenom dokreslovala. Nic jiného by se ani k tomuto filmu nehodilo.

King's Speech rozhodně vyhrál Oscara za nejlepší film zcela oprávněně, stejně jako všechny ty ostatní Oscary (např. za režii nebo pro Colina Firtha za nejlepšího herce).


Trailer:


Zdroj obrázku: MovieWeb
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ef ef | Web | 8. března 2011 v 21:32 | Reagovat

Já jsem tenhle film viděla ještě před tím, než dostal Oscara, a musím říct, že jsem doufala, že to vyhraje. A přestože Colin Firth "trouby" hraje (a vlastně jsem zjistila, že se ti to přirovnání povedlo), tak tady absolutně září. Pěkně jsi to napsala :)

2 Evelin Evelin | Web | 8. března 2011 v 22:04 | Reagovat

Jé, tenhle film už mám nějakou dobu vyhlídnutý, je mi sympatický úplně vším, ale jaksi mi na to nezbývají finance. Ovšem podle toho, co jsem slyšela i co píšeš ty, to za to vážně stojí, tak ještě uvidíme :D

3 Cappuccino Cappuccino | Web | 8. března 2011 v 22:07 | Reagovat

Nejako sa k nemu stále nemôžem dostať. Ale ten čas príde. Určite príde.. :)

4 Jenny Jenny | Web | 9. března 2011 v 14:48 | Reagovat

Přidávám se k lidem, kteří si tento film napsali na pořadník a ještě na něj nepřišla řada. Zajímavé :)
Ale nejspíš si ho pustím ještě dnes, tvému filmovému úsudku věřím :-)

5 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 9. března 2011 v 20:38 | Reagovat

Musím si to pustit.
Už se na to chystám od večera s nominacemi a hlavně po cenách BAFTA, které mi jsou v mnohém sympatičtější. Ony Oscary jsou taková snobárna, ale většinou se uděluje oprávněně - až na Smrt čeká všude, to je pro mě přehnaně opěvovaný film a ty nemám tak rádo.
Zaujal mne skutečně Lionel jako jakýsi učitel i konečně dobrá role pro Colina Firtha. Helenu Bonham nijak nezbožňuji ale vůbec mi nevadí, protože je svá a mám jí spíš raději jako člověka než herečku, rozhovory s ní jsou skvělé :-)
Líbí se mi, žes zmínila Inception a hudbu ke King's Speech jako vedlejší, nerušivý element - tyhle hudby mám rádo, ale naprosto miluji a zbožňuji soundtracky, jako má Inception.
Nechápavě kroutím hlavou - DiCaprio to zahrál výborně, ale na Oscara to nebylo; vedlejší roli měl jednoznačně vyhrát v Inception "architekt" ale pan Bale je pan Bale, famózní herec, nicméně Hans Zimmer urval všem trumfy z ruky svou elektronicky našlápnutou hudbou... tak proč to sakra nedostal?! Nad tím kroutím hlavou.
Je to skvělý film, příběh má výborný, promyšlený, zamotaný, znám lepší ale je to rozhodně jeden z vynikajících ale musím ti doporučit trochu pozapomenuté "Prestige" od Chrise Nolana. Strhující, úchvatný zážitek. Hans Zimmer neskládal tentokrát hudbu jako ke kulervoucím, noirovým Batmanům, ale herecké výkony ve všech oblastech a hlavně - motanice, motanice, motanice a jakási koncepce filmu, kterou starý kouzelník ukáže již vlastně na začátku a na konci ti to docvakne, jak je vše zamýšleno...

Chuťovka pro filmového milovníka jakým je malé stvoření. :-) Jsem strašný úchyl, že? :-D Popíšeš mi na oplátku příhodu se Zeusem trochu naznačovitě, prosíííím? A kdyby sis film pustila, bylo bych moc rádo - když ne, nic se nestane, ale kdyby ano, musíš mi dát vědět, jestli jsem se trefilo jako blesk do správného stromu :D

Ještě abych krásně dovětilo o soundtracích - soundtrack k Shawshank Redemption, stejně jako i celý film, již nic nemůže překonat.
Pokud jsi neviděla, upadáš u mě v nemilost a prostě musíš - ten film osvobozuje. Pokaždé, když hraje skladba číslo 18...
Projíždí mnou neopakovatelný zážitek znovu a znovu jako brnění a mrazení v zádech.
Pokaždé :-)

6 Fantaghira Fantaghira | Web | 9. března 2011 v 21:26 | Reagovat

[5]: Tak já ti odpovím tady, ať vlastně vidím, na co reaguji.
BAFTA je lepší, protože je Britská... :-D
Smrt čeká všude jsem neviděla a asi ani neuvidím, tenkrát mě strašně naštvalo, že nevyhrál Avatar.
Inception má skvělý soundtrack... DiCapria opravdu nemám ráda, takže těžko objektivně posoudím jeho výkon. Z Inception u mě jednoznačně vede Ellen Page a Joseph Gordon-Levitt.
Hans Zimmer je (společně s Danny Elfmanem) mým nejoblíbenějším filmovým hudebním skladatelem. Hudba od něj je prostě skvělá.
Prestige jsem viděla. Několikrát. Poprvé mi to na konci úplně vyrazilo dech, protože takové rozuzlení jsem nečekala. A když se člověk pořád nesnaží řešit, jak je možné, že ten stroj funguje, tak si ten film hodně užije :-)

Tak tedy Zeus... Už nevím, jak jsme na to přišly, ale řešily jsme tenkrát, že Zeus se vždycky proměnil v něco a pak svedl ty "nebohé" dívky. Mám pocit, že v jedné báji se promění v keř (nebo je to něco jiného a nám se to pomotalo). A pak je tu náš spolužík, kterého jsme zrovna neměly rády. A prostě jsme jakousi záhadnou asociací dospěly k představě jeho, jak se zamilovává do Dia jakožto keře... A no, dál si to jistě domyslíš, protože jestli to napíšu, tak budu vypadat jako hroznej úchyl :D (A pšššš...) :D

Co si to o mně myslíš? Já a nevidět Shawshank Redemption? Pche... Jen nevím, která sladba je číslo 18, ale asi tuším. Už jsem to dlouho neviděla... :-)

7 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 9. března 2011 v 22:08 | Reagovat

[6]: And that right soon... :-) Promiň :-D Dovoluji ti uvalit na mě opovržení. Ale jen na chvíli!
Ony znaky jsou pokusy o naznačení zdiva... :-( Chabé, jak koukám! :-D

Aha aha. "Křovinonářez", už to vidím, jasný postup a gradace děje! :D Koukám, že máme velmi, velmi podobný vkus co se filmů týče! Danny Elfmann je tak zvučné jméno, že už samo o sobě skládá hudbu jenom svou existencí :-D Rádo jsem si u tebe poreferovalo. Snad ti to neotrávilo blogoprostředí, dobrou noc! :-)

8 Fantaghira Fantaghira | Web | 10. března 2011 v 14:15 | Reagovat

[7]: Opovržení na tebe neuvalím, jen jsem se trošičku urazila :-D
Aj zdivo... To mě nenapadlo >_<
Blogoprostředí mi nic neotrávilo, jen škoda, že bydlíš až na Alfě a ne třeba v Brně... :-)

9 Kerol Kerol | Web | 25. září 2011 v 15:57 | Reagovat

Viděla jsem a zanechal ve mě silný emoční zážitek, film bych každému doporučila, protože mě se vážně líbil :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama