Mallorka - část 4

11. srpna 2011 v 22:15 | Fantaghira |  Cestovatelské
Po našem heroickém výkonu (vyšplhání na kopec, viz. minule) jsme sjeli do Port d'Alcudia na oběd a vykoupat se. Poté jsme se vydali do jeskyní poblíž vesničky Campanet. Na Mallorce jsem byla už ve třech jiných jeskyních (del Drach, del Hams, Artá), všechny byly krásné, tak jsem se těšila. Jeskyně nezklamaly, sice ne moc velké, ale se spoustou krápníků - stalagmitů i stalaktitů (jestlipak znáte rozdíl?) - ale přesto jedno zklamání bylo. Hned na začátku nás průvodkyně upozornila, že vevnitř se nesmí fotit. Přesto na nás v poslední místnosti mrkla a řekla, že teď si můžeem něco vyfotit, jen to nesmíme nikde říkat. Takže tímto to tu neříkám :DA pak jsme se vydali na zlatý hřeb našeho programu. Teď napíšu nějakou tu omáčku okolo a pak přihodím fotky, snad to přežijete. Každoročně 2. srpna se totiž má v Pollence konat oslava bitvy, kdy křesťané zvítězili nad maury. A stejně tak tam každoročně 2. srpna nejsme, tentokrát byla dovolená plánovaná speciálně kvůli této fiestě. Říkali jsme si, jestli se vůbec něco bude dít. Když jsme přijížděli do města, míjeli jsme prázdné pole s cedulí "parking", kde bylo pár aut, a říkali jsme si, že přece zbaběle nezastavíme hned na kraji. Jak rádi jsme se tam vraceli. Ulice byly přeplněné a my usoudili, že se skutečně něco bude dít.
Když jsme šli ulicemi, ani nám to nepřišlo, ale když jsme dorazili na hlavní náměstí a opřel se do nás ten hluk a dav, zjistili jsme jaká je španělská fiesta. Vypozorovala jsem tam pár věcí, ale především to, že je jedno, co se slaví, dokud se slaví. Tyhle oslavy totiž začínají už 1. srpna, běží celou noc a v pět ráno se zpívá jakási píseň, pak pokračují přes den a vrcholí rekonstrukcí bitvy v sedm večer (tu jsme chtěli vidět). A slaví všichni, od dětí až po důchodce. Celkově se tam lidé dali rozdělit do tří skupin, dobře asi čtyř - ti, co hrají křesťany - jsou v bílém oblečení, ale kdo není politý, jako by neexistoval; ti, co hrají maury - v barevném oblečení s pomalovanými obličeji, jestli jsou polití, není to na nich tolik vidět; ostatní obyvatelé Pollency nebo okolí, kteří slaví dva dny v kuse; a nakonec turisté a čumilové s foťáky a kamerami v rukách.
Pollenca v těch dnech vypadá hrozně - všude odpadky, ulice nechutně lepí (od toho, jak se všichni polévají), všechny hospody mají otevřeno, ale nábytek mají pečlivě sklizený (aby se jim nerozbil). Ale stálo to za to.
A teď k fotkám - mimojiné je na fiestu otevřený kostel, který bývá normálně zavřený, takže jsme ho šli obhlídnout.

A teď takové momentky z ulic...
Jak jsem psala, slaví všichni včetně dětí.

Mauři chodí pomalovaní a nejlíp pomalují i ostatní, i já skončila se žlutýma šmouhama na obličeji (naštěstí to šlo dobře umýt) a mám pocit, že to bylo zrovna od tohohle chlapíka.

Hromadné foto maurů...

Křesťané před bitvou...


A pak už došlo na samotnou bitvu, horko těžko jsme se prodrali do několikáté řady a já naslepo fotila. A věřte mi, že na těch fotkách vidíte víc, než viděla já ve skutečnosti, protože jsem stála na špičkách, foťák držela v natažené ruce a ještě jsem měla přiblížení.


Tak koukám, že jsem vybrala jen dvě fotky, kde je toho nejvíc vidět. Zpravidla jsou na fotkách hlavy lidí přede mnou a vepředu zdvižené klacky/vidle/šavle.
A nakonec ještě jednu momentku. Doporučuju si všimnout toho ležícího chlápka vzadu.

Pak jsme se odebrali celí unavení domů.
Ještě omluvte kvalitu fotek z bitvy, ale většinu toho jsem fotila naslepo a jsem příliš ráda, že tam něco je, než abych řešila, že je něco rozmazané nebo že mi tam něco překáží.
Příště bych to viděla na hrad v Capdepera a nejspíš ještě něco z okolních vesnic.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 12. srpna 2011 v 8:55 | Reagovat

Malý zlatý trumpetista je nejlepší ze všech...

2 Lúthien Lúthien | Web | 12. srpna 2011 v 9:14 | Reagovat

Krásné fotky, muselo to být super :)Trumpetista je vážně nejlepší.

3 celebs-fashion-gossip celebs-fashion-gossip | Web | 15. srpna 2011 v 16:20 | Reagovat

Pekné fotky :-D

4 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 15. srpna 2011 v 20:37 | Reagovat

Jakožto pacifistický tvor bych mělo hrubě protestovat proti takovému zobrazování brutality :-D Ale ve své podstatě se jedná o niternou ukázku života jako takového a jeskyňozákroutí i zákoutí, ty se mi tedy moc a moc líbí... Úplně tam procházíme společně: ruku v tlapce...

5 Terry Terry | Web | 20. března 2014 v 22:11 | Reagovat

Tyjo, to musí být super zažít na dovolené takovouhle akci. Jasný, sice jste to plánovali. Ale i tak. Moc by se mi tam líbilo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama