The Book Thief

12. ledna 2012 v 20:37 | Fantaghira |  Books in my thoughts
The Book Thief (Zlodějka knih) - Markus Zusak
Je rok 1939. Nacistické Neměcko.
Země zadržuje dech.
Smrt nikdy neměla víc práce, a přesto jí bude mít ještě víc. Život Liesel Meminger(ové) se změnil ve chvíli, kdy, vedle hrobu svého bratra, zvedla věc částečně skrytou ve sněhu. Je to Příručka pro hrobníky, kterou tam někdo náhodou nechal, a je to její první krádež knihy. Tak začíná láska ke knihám a ke slovům, když se Liesel za pomoci svého nevlastního otce učí číst. Brzy krade knihy z nacistického pálení knih, z knihovny starostovy manželky, prostě odkudkoliv, kde se knihy dají najít. Ale časy jsou nebezpečné. Když nevlastní rodina Liesel ukryje ve svém sklepě jednoho Žida, Lieselin svět se zároveň otevře i uzavře.
Vyprávěna Smrtí, Zlodějka knih je příběh o síle slov a o schopnosti knih nakrmit duši.
(volný překlad z přebalu knihy)

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Těžko říct. Mám pocit, že název knihy už jsem někdy někde dřív zaslechla, a v knihkupectví mě anotace tak zaujala, že jsem si jí prostě koupila.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Polibek, slova.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Krást.

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být nikým. Všechny postavy mají něco do sebe, ale někdo, s kým bych se opravdu dokázala ztotožnit, tam nebyl. I když... nejlíp se jde vždycky ztotožnit s vypravěčem, že? Což v tomhle případě není asi úplně nejlepší volba...

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Už asi po prvních sto stránkách mi bylo jasné, že tohle bude jedna z mých nejoblíbenějších knih. Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Celá knížka mě vzala, pohltila mě, jako už dlouho nic. Na přebalu je napsáno: "When Death tells a story, you really have to listen" (Když Smrt vypráví příběh, opravdu musíš poslouchat), a já opravdu musela.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Když jsem přes závoj slz na konci knihy luštila další slova, nesedla mi tam jedna věc. Teď prozradím jednu věc, ale není to nic tak zásadního... Nesedlo mi, že Liesel umřela v Sydney. Nevím proč, snad je to tím, že jsem věděla, že autor je Australan, a přišlo mi, že tam tu Austrálii musel procpat za každou cenu. Je to jeden malý detail, ale asi taky jediná věc, která mi vadila (byť zase ne tolik).

Hodnocení: Jak už jsem psala, jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.

Poznámka k hodnocení: Místo hvězdiček budu dávat slunečnice. Pět slunečnic je nejvyšší možné hodnocení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | Web | 12. ledna 2012 v 20:47 | Reagovat

Zlodejku kníh práve čítam :-) A je to niečo úžasné. Krásne a docela humorne napísané a hlavne- netradičné. Konečne niečo, čo vystupuje z rád klasických kníh. No kde inde je rozprávačom smrť? Aj keď je to veľmi smutné ( to už z toho cítiť na kilometer). Saumensch :D

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 12. ledna 2012 v 20:59 | Reagovat

To vypadá zajímavě.
Ale asi bych na to teď neměl tu sparávnou náladu.

3 S. S. | Web | 12. ledna 2012 v 21:20 | Reagovat

Docela jsi mě navnadila, sice jsem z této knížce už viděla úryvek v inkoustovém smrti, ale tohle mě absolutně přesvědčilo))

4 Peťka Peťka | Web | 13. ledna 2012 v 19:18 | Reagovat

tohle vypadá neskutečně zajímavě. jednou určitě tuhle knihu přečtu, ale momentálně jsem tak zaplavená tématem deprese a smrti v knihách, že už na to není síla... dita saxová, morčata, píseň pro viktorku... zkrátka samá optimistická díla... ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama