Connemara

24. května 2012 v 21:26 | Fantaghira |  Smaragdové zápisky
Dneska jsem měla úžasnou procházku po Corku. Pokud máte pocit, že to je ironie, tak to není jenom pocit. To je tak, když si někdo myslí, že ví, kam jde, a přitom jde někam úplně jinam. Aspoň tu dnes bylo teplo a sluníčko - počasí na Irsko nezvyklé. Ale vyprávění o svém trmácení se Corkem si nechám na jindy, dneska tu pro vás mám zybtek fotek z Connemary.
Minule jste viděli Kylemore Abbey, nicméně to jsme navštívili až naposled. Ráno jsme začali u Ross Errily Friary, údajně nejlépe dochované františkánské opatství v Irsku. Postaveno bylo ve 14. století, už vám nepovím, kdy ho Františkáni definitivně opustili, ale za tu dobu, co tam byli, bylo nebohé opatství sedmkrát vypleněno a spáleno. Mniši se vždycky schovali ve zvonici, která - jelikož je to kamenná věž - nikdy neshořela a oni tam v klidu nájezd přežili, opatství si pak opravili. Až se ho zas někdo rozhodl vyplenit.


Zvenčí se budova nezdá tak velká, nicméně je tam spoustu místností, chodeb a zákoutí (poznámka pro jistého jednoho návštěvníka mého blogu: bohužel, žádné z těch zákoutí není temné :)).

Po opatství jsme vyrazili do městečka Cong, kde se natáčel film The Quiet Man. Pokud film neznáte, nic si z toho nedělejte, já jsem o něm poprvé slyšela až v Irsku. Kupříkladu tahle hospoda je jedno z míst, které ve filmu figuruje.


Tahle říčka protéká u místního opatství a zajímavá je ta chaloupka vlevo. Tam totiž místní mniši lovili ryby. A lovili je tak, že měli v podlaze díru, kudy měli prostrčené pruty nebo sítě. Bylo to chytré, protože si v domku mohli zapálit oheň, stěny je chránily před větrem, a bylo jim hej.

Pak jsme se vydali takovou pěknou cestou se spoustou výhledů na jezera Corrib a Mask (ale foťte to přes sklo autobusu s dešťovými kapkami), až jsme si udělali zastávku na místě s výhledem na jiné jezero Lough Nafooey.

Tam jsme také narazili na zabijácké ovce - Killer sheep. Aneb jak řekl náš průvodce - nemyslete si, že ta červená na zádech je barva, to je krev.

Nakonec ještě dva výhledy. U toho prvního si nejsem jistá, kde a co to bylo, tuším, že úmyslem bylo vyfotit ten hopec v mraku.

Násldující fotka je Killary Fjord - fjjord, který se táhne pěkný kus do vnitrozemí. Chovají tam ústřice a lososy.

A na úplný konec si dáme jednu zábavnou dopravní značku, kterou jsem fotila v Congu.

Několik hlášek od našeho drahého průvodce:
~ Ukazujíc nám jakési ovce ležící na pastvině: A víte, co je tohle za druh ovcí? Ne? Nikdo? To je unavená ovce. O několik minut později nám ukazuje ležící krávy na pastvině a pokládá stejnou otázku. Kdosi odpovídá, že to je unavená kráva. Unavená? Ale kdepak, to je přece černobílá kráva!
~ Podojíte-li černobílou krávu, získáte Guinness. Podojíte-li hnědobílou, dostanete ležák (Heineken apod.). Podojíte-li bílou, nedostanete mléko, jak vás asi napadlo, ale Baileys.
~ Některé ovce mají na zádech modré značky, jiné červené a některé modré i červené. Proč to tak je? Modrá značka je pro kluky, červená pro holky. A když mají modrou i červenou tak jsou gay ovce.
~ Když jsme míjeli hřbitov: A támhle je pomník pro toho chápka, co vymyslel ten kříž. Všihni zíráme z okna, po chvíli se někdo ozve: Kde? Támhle, to je ten chlápek, co vymyslel ten kříž. Vy to nevidíte? Druhá řada, pátý zleva...
~ Poté, co jsme odbočili na úzkou silničku vedoucí k františkánskému opatství: O-ou. Asi jsme zabloudili. Byl jste už někdy někdo v Connemaře? Víte, kde jsme? Já jsem vám totiž zapomněl říct, že tohle je můj první den v práci.

Související článek: Kylemore Abbey
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siwa Siwa | Web | 24. května 2012 v 22:20 | Reagovat

Váš drahý průvodce musel být úžasný. :D
Krásné fotky, do Irska bych se jednou chtěla podívat... jednou... :)

2 Gabux Gabux | Web | 24. května 2012 v 23:09 | Reagovat

Drsné hlášky, hezké fotky :))

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 25. května 2012 v 10:08 | Reagovat

U Cohana musí být příjemně.
U opatství je vidět jak mechy a lišejníky nakonec zdolají zdivo lépe než nájezdníci. Jen to trochu potrvá.

4 J-B J-B | E-mail | Web | 25. května 2012 v 16:21 | Reagovat

Ticho závidím cestovanie :-( nádherný blog :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama