The Help

6. července 2012 v 12:26 | Fantaghira |  Books in my thoughts
The Help - Kathryn Stockett
Vítejte ve zmizelém světě: Jackson, Mississippi, 1962, kde černé služky vychovávají bílé děti, ale jsou hlídány, aby neukradly kus stříbra.
Je tu Aibileen, vychovávající své sedmnácté bílé dítě, sama se stále trápící tragickou smrtí svého syna; Minny s přidrzlým jazykem, jejíž vaření je vyhlášené široko daleko; a bílá slečna Skeeter, která se právě vrátila z univerzity a chce vědět, kam a proč zmizela její milovaná služka.
Skeeter, Aibileen a Minny. Nikdo by nevěřil, že by mohly být přátelé; ještě méně lidí by to tolerovalo. Ale každá z nich postupně najde odvahu překročit hranice, naučí se důvěřovat a záviset jedna na druhé. Každá z nich hledá pravdu. A dohromady můžou světu říct neobyčejný příběh...
(volný překlad textu z přebalu knihy)

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Věděla jsem, že existuje film, který dost lidí chválilo. Pak jsem zjistila, že je i knížka. A knížka je vždycky lepší než film. A pak byla jednou knížka v knihkupectví ve slevě...

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Bílá, černá.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Překonat.

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Skeeter byla moje nejoblíbenější postava, takže s ní. Nejmíň sympatická mi byla Hilly, která ale nakonec dostala, co si zasloužila, takže dobře jí tak.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Těžko posoudím, nakolik je kniha podle skutečnosti, ale nakonec si myslím, že ano. Oceňuji nápad autorky napsat knihu z pohledu černošských služek a ne jenom bílých paní domu.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Co se chování týče, Hilly byla strašná kráva, která se chovala, jak kdyby od černých služek měla chytit tisíc nemocí, a byla díky tomu na zabití. Ale jak říkám, nakonec dostala, co si zasloužila.

Hodnocení:
Kniha, které nemám skoro co vytknout, ale zároveň nevím, co bych vyzdvihla, i přes to, že se mi knížka líbila a měla jsem ji přečtenou skoro hned. Rozhodně doporučuji přečíst, pokud budete mít tu příležitost.
(5/5)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lisi Lisi | Web | 6. července 2012 v 16:11 | Reagovat

O tomhle jsem už hodně slyšela v souvislosti s filmem, o knížce vím, zatím jsem si ji nepřečetla, ale když ji někde uvidím, určitě hned po ní skočím. Příběh je hodně zajímavý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama