#9 Vylézt na Kilimanjaro

2. září 2012 v 13:00 | Fantaghira |  Bucket List
Rozhodně se nepovažuju za žádného horolezce a ani se jedním nehodlám stát. Ale na Kilimanjaro (Kilimandžáro, chcete-li to česky) má být poměrně jednoduchý výstup. Jedině si musíte zvyknout na změnu nadmořské výšky a ubývající procento kyslíku.
Zatím nejvýš jsem byla na Teide (na Tenerife), které má 3718m n.m. a už tam bylo kyslíku znatelně míň. Jenže to byl jednodenní výlet, lanovka nás vyvezla skoro až nahoru (posledních 200m převýšení jsme šlapali sami), tam nám průvodce řekl, že na správnou aklimatizaci bychom tam museli být 24 hodin, ale máme půl hodiny a pak jdeme nahoru. Pamatuju si ten zvláštní pocit, kdy člověk dýchal jak mohl a stejně neměl dost kyslíku. Předpokládám, že na Kilimanjaru to mají zajištěné jinak. Přece jenom turistů tam šplhá docela dost.
Na Kilimajaru mě láká především to, že se nachází téměř na rovníku (tři stupně jižně), tudíž při výstupu uvidíte postupnou změnu klimatu - od toho tropického až k arktickému u samého vrcholu. Pro mě by byl asi nejzajímavější ten moment, kdy stojíte (téměř) na rovníku a zároveň mrznete ve sněhu.
Kilimajaro navíc není součástí žádného horského masivu, ale tyčí se nad okolní savanou osamoceně, takže z vrchu musí být krásný výhled po okolí (pokud se zrovna o svahy Kilimajara nezachytí mraky).

Kilimanjaro | ilustrační obrázek | zdroj
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama