Gjorkové - Tajemství minulosti

5. listopadu 2012 v 18:44 | Fantaghira |  Books in my thoughts
Tereza Benešová - Gjorkové - Tajemství minulosti
Pod hladinou oceánu leží svět, o jehož existenci nemá lidstvo dodnes ani ponětí. Dvanáctiletá Nefas o něm už pár let ví, ale teprve dnes nastal čas zařadit se mezi své. Mezi Gjorky. Nefas nechce nic víc, než najít konečně domov, pár přátel a zjistit, proč vlastně musela vyrůstat stranou. V novém světě ji ale otevřená náruč rozhodně nečeká a její touha po kamarádech se v mžiku smrskne na snahu proplout a být neviditelná. Brzy sice zjišťuje, že pomoc může přijít z míst, odkud by ji nikdy nečekala, ale také, že kdo se ptá, mohl by dostat odpověď, o kterou vlastně vůbec nestojí. Vstupte spolu s Nefas do místa, kde je všechno stejně nebezpečné, jako krásné a fascinující. Kde mají všichni svá malá tajmeství a odraz minulosti je příliš silný na to, aby se dal jen tak překonat.
(text z přebalu knihy)

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Knížku jsem si koupila, když tu měla Tereza Benešová nedávno besedu (společně s Temnářkou), ale dostala jsem se k ní až teď.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Elementy, přátelství.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Hledat.

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Tak to těžko říct, ale abych řekla pravdu, nejsympatičtější ze všech postav byl Jack. A se svým kladným přístupem k upírům jsem ještě měla ráda Michaela, ale toho tam zase tolik nebylo.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Celkově nápad té rasy žijící pod vodou. A jednu věc, jednu kapitolu si dovolím vyšvihnout, protože jsem se při ní málem udusila smíchy - je to 20. kapitola s názvem Růžová pohroma. Ta byla obzvláště zdařilá :D

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Těžko říct. Štvalo mě, že nebohé malé Nefas nikdo nic neřekl a soucítila jsem s ní. A taky konec. Ale to ne, že by byl špatný, jen je to useknuté v jednom z nejnapínavějších okamžiků celé knihy. A druhý díl ještě není na světě...

Hodnocení:
Autorka sama říkala, že nemá ráda srovnávání s Potterem, ale když má své dílo nějak klasifikovat, říká o něm, že je to taková potterovina. Při čtení jsem to naprosto pochopila. Gjorkové a Potter nemají společného skoro nic, naprosto odlišné prostředí, postavy, děj... Ale přesto se celou dobu setkáváte s věcmi, o nichž si říkáte, že jsou jako v Potterovi. Nevím, špatně se to vysvětluje. Nicméně knížka se mi líbila, přečetla jsem ji takřka jedním dechem a díky tomu, jak končí, netrpělivě čekám na další díl.
(5/5)

Fun fact: Mimochodem, tohle je teprve druhá česká knížka, kterou jsem si za svůj život koupila. První byla Hladová přání. A obě tyhle knížky mám podepsané od autorek. A hodlám v téhle praxi pokračovat - české knížky jedině s věnováním :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tlustjoch Tlustjoch | Web | 5. listopadu 2012 v 21:32 | Reagovat

Světy vodní na mne příliš chladné jsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama