Tess of the d'Urbervilles

27. listopadu 2012 v 22:10 | Fantaghira |  Books in my thoughts
Thomas Hardy - Tess of the d'Urbervilles (Tess z d'Urbervillů)

John Durbeyfield zjistí, že je potomkem rodu D'Urbervillů, jednoho z nejstarších rodů v celé Anglii. Nedaleko jejich rodné vesnice bydlí žena jménem D'Urbervillová, o níž se John se svou ženou Joanou domnívají, že je jejich vzdálenou příbuznou. Vyšlou tedy svou dceru Tess, aby se k staré paní přihlásila jako příbuzná. Tessiným úkolem bylo požádat o finanční pomoc, nebo o nějaké zaměstnání...

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Povinná četba na dějiny anglické literatury.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Neschopnost, smůla.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Utíkat.

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
S nikým. Dobře, chvílemi jsem chápala a rozuměla Tess, ale jinak tam nikdo sympatický nebyl. A ono i Tess byla občas na ránu.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Mně se líbilo, že (až na ten konec) to byl jednou příběh ze života. Naprosto uvěřitelné, žádná dokonalá romance (ono skoro ani ta nedokonalá). Četlo se to hrozně fajn, člověk Tess hrozně přál trochu toho štěstí, i když tušil, že asi nepřijde.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Angel byl na zabití. Ne, vážně. On udělá stejnou chybu jako Tess (víceméně) a jemu to může projít, ale jí to nikdy neodpustí? A pak na konci mu nevadí to, co Tess provede? (hrozně těžko se to vysvětluje bez spoilerů) Angel mi vadil ze všech nejvíc, dokonce i víc než Alec. A ten by taky zasloužil pořádnou ránu.

Hodnocení:
Jedna z mála knížek, u které jsem ráda, že jsem se k ní díky škole dostala. Něco od Hardyho jsem si sice chtěla přečíst už nějakou tu chvíli, ale než bych se k tomu sama dostala... Samozřejmě se musí počítat s tím, že to není veselá pohádka, ale o to je mi ta knížka sympatičtější.
(4/5)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama