50 Shades of Grey

21. prosince 2012 v 23:29 | Fantaghira |  Books in my thoughts
Dneska vynechám otázky od Abyss a napíšu celou recenzi (jestli se tomu tak dá říkat)
VAROVÁNÍ: Tahle recenze pravděpodobně přesahuje povolenou míru jedovatosti a sarkasmu.

Mám potřebu hned na začátek uvést na pravou míru, proč jsem vlastně tuhle...věc začala číst. Ne proto, že bych ze všech stran slyšela, jak je to úžasné, naopak. A když jsem jednoho dne byla opět varovaná, ať to probůh nečtu, protože je to naprosto otřesné, rozhodla jsem se to otevřít. Ano, jsem jeden z těch lidí, co většinou udělají pravý opak toho, co jim řeknete. Hlavním podnětem bylo, že se pobavím, jako nikdy jindy. No a ze začátku i ano.
Už první věty mě rozsekaly. "I scowl with frustration at myself in the mirror. Damn my hair - it just won't behave, and damn Katherine Kavanagh for being ill and subjectiong me to this ordeal." (omlouvám se, četla jsem to anglicky a nemám k dispozici českou verzi, takže citace můžu poskytnout jenom anglicky). Jenže ne všechno bylo vtipné. Chvílemi jsem se jenom snažila nezvracet a jindy jsem nad tím skoro usínala. Opravdu jsem nepochopila, jak tohle může být bestseller.
Dobrá, začněme postavami. Jedenadvacetiletá holka (Anastacia), která nikdy neměla sex (řekněme, že tomu věřím), ani se nikdy nesebeuspokojovala (mnohem těžší si někoho takového představit) se zamiluje do nechutně hezkého a nechutně bohatého (a nechutně úchylného) chlápka. To jako fakt?! A hádejte co? On jí ma asi taky rád!
Nebohá Ana nikdy předtím do nikoho zamilovaná nebyla a je tak marná, až byste jí chtěli nakopnout do hlavy. A Christian Grey je tak úchvatný se svými vlasy barvy tmavé mědi a šedýma očima. Ano, tady přichází ta chvíle, kdy se mi chtělo zvracet. Scény, kdy ho Ana popisuje jsou tak nechutně... nechutné. A aby toho nebylo málo v Aně se probudila její vnitřní bohyně. A její vnitřní bohyně dělá tohle a dělá tamto a pokaždé, když se na displeji mé krásné čtečky objevila slova "inner goddess" jsem svou drahou čtečku chtěla o něco rozmlátit. Naštěstí jsem tomu odolala.
Samozřejmě nesmíme zapomínat na její podvědomí, které někde pláče v koutku.
Ten nechutně hezký a nechutně bohatý Christian má ale malý problém. Potřebuje jedině dom-sub (dominant-submissive) vztah. Její vnitřní bohyně skáče radostí, i když Ana by chtěla spíš lásku. Jak dojemné.
Přesto na jeho dohodu přistoupí. A nejenom že může mít patnáct orgasmů denně ale den poté je jenom trochu rozbolavělá. A nejenom že je Christian bůh sexu (nezapomínejme, že Ana nemá s kým srovnávat), ale Ana je naprosto přirozený talent a všechno jí hned jde.
Upřímně si nejsem jistá, kdo z těch dvou má větší problém. S oběma je něco špatně. A to nepočítám fakt, že jsou oba naprosto neuvěřitelné postavy. Ne neuvěřitelné jako z jiného světa, ale neuvěřitelné jako tak špatně napsané, že abolutně nevěříte jedinému jejich slovu. Tedy ne, že by tam tolik mluvili, protože když jsou spolu, tak jsou přítomností toho druhého tak ochromeni, že skoro nemluví. Možná bych za to měla být ráda.
Ani nevím, proč jsem si dělala naděje ohledně scén se sexem. Z větší části byly prostě jenom hrozně nudné. A když ne nudné tak vážně divné. Možná jsem divná já, ale když jí přiváže k posteli, zaváže jí oči a mlátí jí, tak mi to nepřijde moc vzrušující.
Takže přes nudné popisy sexu a vlastně žádnou zápletku jsem se dostala až ke konci. Skoro se až nechce věřit, že Aně zabralo celých 380 stránek, aby si uvědomila, že chce lásku, což jí Christian nikdy nemůže dát, a tak od něj uteče. A samozřejmě při tom brečí. Na druhou stranu je to jediná rozumná věc, kterou za celou dobu udělá (ten útěk, ne ten pláč). Což mi připomíná, že jsem zapomněla zmínit, že dokud Ana nepotkala Christiana nikdy nebrečela. A od té doby brečí pořád.
Takže vážně nechápu všechen ten povyk okolo téhle... inu dobrá, nazvěme to knihou. Je hrozně napsaná, nemá žádnou zápletku, v podstatě žádný děj a postavám chybí... úplně všechno. Tak jak tohle může být bestseller? Jak to vlastně vůbec někdo mohl vydat? Protože já to nechápu.

Hodnocení:
(0/5)Narozdíl od většiny knižních serverů si mohu dovolit ten luxus a dát tady tomu krásnou nulu, kterou si to plně zaslouží.

Možná se dočkáte i recenze na další díl (jednotné číslo, ke třetímu dílu mě nepřitáhne ani pár tažných volů).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adelaine Adelaine | Web | 21. prosince 2012 v 23:34 | Reagovat

Nevím co napsat, nejradši bych se ti pod tu recenzi podepsala a odeslala ji do všech knihkupectví a vůbec ji všem ukázala. Přesně a dokonale napsané. Souhlasím. -_-

2 Siwa Siwa | Web | 21. prosince 2012 v 23:52 | Reagovat

Proč je to bestseller? Je v tom sex. A navíc to má přece označení: porno pro maminy. Pro ženské, co mají asi nudné životy a chtějí si jednou přečíst něco takového. Chudáci jejich manželé, když uléhají vedle nich do postelí a jen zoufale koukají, jak lačně čtou nějakou "knížku". Mě k tomuhle asi nikdo nedokope, případně si to přečtu, až budu opravdu zoufalá na knihy. Četla jsem úryvek a tohle opravdu není můj šálek kafe.

3 Sentencia Sentencia | Web | 22. prosince 2012 v 9:07 | Reagovat

knížku jsem zatím nečetla, ale slyšela jsem zatím jen pozitivní reakce. Každopádně tvoje recenze je psaná tak znechuceným stylem, že už snad ani nemám chuť si knihu přečíst. Děj mě vůbec nezaujal a celkové tvoje podání vypadá spíš jako kdyby knihu psala patnáctiletá puberťačka ;) takže si tentokrát asi nechám zajít chuť ;) díky za varování

4 Màiri Johnson Màiri Johnson | Web | 22. prosince 2012 v 10:25 | Reagovat

Jsem moc ráda, že jsem narazila konečně na nějakou smysluplně napsanou recenzi téhle knihy. Ačkoli jsem to nijak nečetla, slyšela jsem o tom tak nějak dost a... Mrzí mě, že kvalita knih takhle upadá a ještě se něco takového označuje za bestseller... Když jsem tu knížku viděla v obchodě, vypadala docela sympaticky na první pohled - název není špatný, obálka knihy fajn, ale ono se stačilo podívat a očima si projet některé z těch stránek, a tak nějak si člověk uvědomí, že čtyři stovky by mohl nacpat do něčeho vážně kvalitnějšího....

5 evil-ash evil-ash | Web | 22. prosince 2012 v 12:48 | Reagovat

Nečetla jsem tu knihu,a obdivuju tebe, ze jsi se do toho dala,ikdyz je to tak hrozne,takova vlastnost by mi hodne pomohla pri cteni maturitnich knih:D

6 Lawiane Lawiane | Web | 24. prosince 2012 v 23:13 | Reagovat

Všechno, o čem se řekne, že je to sporsté, přitahuje pozornost. Co přitahuje pozornost se kupuje a co se kupuje je bestseller. Mě docela pobavila ta recenze, kdybych uměla číst 300 stran za hodinu, tak si to i přečtu. :D Ale jinak mi to přijde ztráta času.

7 LenaDonan LenaDonan | E-mail | Web | 29. prosince 2012 v 19:09 | Reagovat

Ani sa nečudujem, že aktivistky túto knihu (ak nie celú sériu) pálili na hranici, a to doslova! Ja by som túto knihu nečítala ani keby mi ju ponúkali zadarmo, čo sa vlastne už stalo... :D Inak pekne rozohnená reakcia na "nič" :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama