The Hobbit

16. prosince 2012 v 23:04 | Fantaghira |  Viděla jsem...

Asi bych měla upozornit, že následující článek je plný spoilerů. Chtěla jsem je co nejvíc omezit, ale pak jsem se přistihla, jak popisuju jednotlivé scény. pokud chcete na film jít a nechat se překvapit, rozhodně tenhle článek nečtěte. Pokud se do něj dáte, možná se dozvíte víc, než jste chtěli. Berte nebo nechte. Varovala jsem vás.


A kdo se rozhodl pro čtení, si povinně pustí následující písničku a dá se do toho.

V sobotu jsem šla na Hobita. Zvolila jsem variantu 3D i přes to, že byla dabovaná. Koneckonců, kdy zase budu mít příležitost to vidět ve 3D. Bylo to úžasné, byť dabing mi místy trhal uši. Chudák dabovaný Glum, Andyho hlas je prostě nepřekonatelný a nenapodobitelný.
Co se filmu týče, je to tak napůl Hobit, napůl dodatky za Pánem Prstenů. Berou věci víc do detailu, víc jsou vysvětlené spojitosti mezi jednotlivými událostmi. Myslím, že to je rozhodně k lepšímu. Příběh města Dale a království Ereboru bylo samozřejmě potřeba vysvětlit. Boj o Morii už ne, především pak proto, že naprosto překrucují dějiny. Ve filmu totiž Azog bitvu o Morii přežije i když bez ruky, kterou mu usekne Thorin. Ve skutečnosti ho má zabít Dáin a vláda má připadnout jeho synovi Bolgovi. Filmem se tak potuluje naštvaný Azog, který chce pozabíjet Trpaslíky i přes to, že má být dávno mrtvý.
Já osobně jsem byla nadšená z Radagasta. Knížka se jím nějak moc nezabývá, ale jeho filmové zpracování bylo skvělé a vtipné. To s tím Nekromantem si sice mohli odpustit, ale pro větší provázanost s Pánem Prstenů to nevadí (cheche, taky nemusím hned vykecat všechno).
Radagast Hnědý, zdroj

Samozřejmě pár věcí bylo změněno. U takových těch drobností mi to nevadí. Přežiju, že Trpaslíci přišli na večeři a ne svačinu, že Thorin přišel pozdě, že si to Bilbo rozmyslel až ráno a tak dál. Dokonce jsem schopná i pochopit akčnější scénu se zlobry, byť mě mrzelo, že do toho Gandalf nezasáhl tak jako v knize.
Pak jsou ale věci, které mi vadí víc. Thorinova nenávist k Elfům, například. Samozřejmě, že Trpaslíci nemají rádi Elfy, ale nemám pocit, že by se v knížce nějak zvlášť cukal, když šli do Roklinky. Snad i proto odchází výprava ve filmu bez rozloučení, poníků i Gandalfa, který zatím vysvětluje své činy Sarumanovi, Galadriel a Elrondovi. Zlo se probouzí. Galadriel byla úžasná jako vždy, ale stejně tady neměla co dělat. A Gandalfa tu poznáme z trochu jiné strany. Zatímco v Pánovi Prstenů je sebejistý a odhodlaný, tady se snaží obhájit své činy, jako by snad žádal o svolení, a pak se dokonce i Galadriel přizná, že se bojí.
Snažím se to brát více či méně popořadě, proto přeskočme k bitvě kamenných obrů. Přišlo mi to trochu přehnané, ale ve 3D se tahle scéna opravdu vyjímala. Mísí se tu ve mně pocit, že to bylo trochu moc a zároveň že to byla jedna z nejpropracovanějších a nejohromujících scén. Tak si vyberte. Stejně tak jako skřetí chodby uvnitř hor. Co na tom, že se tam propadli a neprošli dírou ve stěně. Záběry byly tak dechberoucí, že jim člověk nějaké ty drobnosti odpustil.
A pak samozřejmě přišel na řadu Glum. 3D Glum. Ách! Byl naprosto rozkošný. To, že Trpaslíky chytli Skřeti mě v tu chvíli zajímalo pramálo. Jen mě mrzí, že zatímco všude jinde se všechny scény mohly protahovat, tady nás ošidili o jeden pár hádanek. Ano, pamatuju si, jak mají jít za sebou. Ale výsledek byl stejný. Bilbo sice přišel o své knoflíky úplně jinak, přesto nakonec z hor unikl a přidal se zpátky k Trpaslíkům, kteří mezitím stihli uniknout (s Gandalfovou pomocí) Skřetům. Proslov "Já mám svůj domov, ale vy ne a já vám ten váš pomůžu získat." měl získat Thorina, nicméně zatím se to příliš nezdařilo. Proč ve filmu Thorin tak moc opovrhuje Hobitem je mi záhada.
Glum, zdroj

Následuje útěk před Skřety a borovicová scéna. To, že byli na kraji nějakého útesu ale na kraji palouku, se počítá jako další drobnost. Nicméně to, že tam pořád mermomocí cpou Azoga mi trochu kazilo náladu. A samozřejmě, jak by film mohli skončit, kdyby tam nenacpali nějaký epický souboj. Co na tom, že Thorin sotva stihnul zvednout svůj meč a už letěl vzduchem. Zatímco ostatní Trpaslíci se snaží udržet na skoro vyvrácené borovici nad propastí, náš malý Hobit sebere veškerou svou odvahu a strhne stranou Skřeta, který má setnout Thorinovu hlavu. V tenhle moment jsem už vážně musela protočit oči. Orli stále nikde. Několik Trpaslíků se vydrápe na pevnou zem a pustí se do bitvy s Vrrky a Skřety. A nakonec přilétají i Orlové. Moc pěkná scéna je, když si mezi sebou rozdělují "náklad".
Nakonec Thorin uzná, že se v Bilbovi zmýlil a všichni společně hledí na cíl jejich cesty, Osamělou Horu, kde drak otevře své překrásné očko.

Když se nad tím zamyslím, vadily mi především tři věci. Thorinova nenávist k Elfům. To, že si Thorin dlouho neváží Bilba. A to, že se tam pořád snaží cpát Azoga Znesvětitele, který tam nemá vůbec co dělat!
Thorin Pavéza, zdroj

I přes to ale film jenom doporučuju, je naprosto skvěle propracovaný, hudba jako vždy dokonalá. Howard Shore prostě nemůže zklamat a mě osobně nejvíc chytla za srdce písnička, která běžela při závěrečných titulkách (viz. výše). Chvílemi poznáte skladby, které zazněly i v Pánovi Prstenů. Stejně tak krajina. Dlouhé záběry na krajinu a ještě v 3D mi braly dech. Některá místa se dají poznat, něktará jsou jiná, všechna jsou nádherná. Mrzí mě, že neukázali Draka, ale chápu, že si ho šetří na další díly. Abychom se moc nenamlsali.

Aby to nebylo tak strašně moc extrémně dlouhé, končím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lúthien Lúthien | Web | 16. prosince 2012 v 23:37 | Reagovat

Byla jsme na Hobitovi dnes a myslím, že film naplnil moje očekávání a rozhodně nezklamal. Nevadilo mi, že Thorin neměl důvěru k elfům, prostě asi chtěli poukázat na to, že vztahy mezi elfy a trpaslíky nebyly dobré, což je pravda. Ten Azog mi taky moc nevadil. Jediné, co mi trochu vadilo, byla přemrštěnost některých scén, třeba ty kamenní obři, které zmiňuješ a když Bilbo bojoval se skřetem, to byla fakt blbost :D Ale je skvělé, jak dokázal Hobit navázat na Pána Prstenů a že má skoro stejnou atmosféru. Moc se těším na další díly.

2 Fantaghira Fantaghira | Web | 17. prosince 2012 v 9:01 | Reagovat

[1]: Chápu, že Thorin nebude z Elfů úplně nadšený, když se na ně Thranduil prve vykašlal, ale kdyby na ně nezaútočili skřeti u vchodu do Roklinky, tak by tam v životě nevlezl. To mě štvalo. Mohl se chvíli dohadovat a pak uznat, že nejlepší je tam jít. Azog mi vadil, protože tam nemá co dělat. Dejme tomu, že to chtěli přenést do nějaké osobnější roviny, všechny ty souboje se skřety. Ale tak tam nemusí cpát Azoga.
Kamenní obři sice byli trochu moc, ae ta scéna byla jinak hrozně pěkná. Bilbo vs. Skřet byl asi nejhorší moment celého filmu. To už když tam procházel Thorin tím ohněm, tak jsem nečekala nic dobrého, a nakonec z toho vylezlo něco ještě horšího.
Na další díly se samozřejmě také těším. Už aby to bylo. :-)

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 17. prosince 2012 v 9:29 | Reagovat

Hlas Gluma je úúúúúžasný v originále.
Ale knihu jsem nečetla, takže já jsem spokojená se vším. Pořád to i samo o sobě dává smysl, ne jako jiné filmy (ehm ehm Harry Potter ehm), kde je půlka přetvořená podle filmařů a smysl to nedává. Takže mi odlišnosti ani nevadí. Navíc stačí, aby pustili tu dokonalou písničku, kterou poprvé zapěli trpaslíci u Bilba doma a všechno ostatní jde stranou ;)

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 17. prosince 2012 v 9:32 | Reagovat

[3]: Jo vadila mi jen jedna věc - že jsme nakonec všichni věděli, že se zachrání, protože kdo aspoň viděl LOTRa, tak ví, že když Gandalf šeptá motýlovi, přiletí orli urovnat situaci. Takže místo napětí jsem si pořád jenom říkala kdy už tam budou.

5 Sentencia Sentencia | Web | 17. prosince 2012 v 9:43 | Reagovat

chystám se na něj, chystám. Přiznám se, že knihy jsem nečetla, i když je to v plánu už dlouho. I tak se na film ale těším... ;)

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 17. prosince 2012 v 10:48 | Reagovat

Chystám se naň v pátek. Těším se nekutečně.

7 Víla Víla | Web | 19. prosince 2012 v 15:18 | Reagovat

[4]: Takže přece jen jsem měla výhodu, že jsem Pána Prstenů neviděla :D
Možná proto mě celý tenhle film tak nadchnul i přes různou kritiku :)

8 Jíťule Jíťule | 31. prosince 2012 v 14:46 | Reagovat

Bylo to nádherné,Thorin byl úžasný a nemám k tomu slov :D Doufám že nezemře v dalších dílech :'( Thorin love

9 OZ OZ | 1. března 2015 v 16:22 | Reagovat

No, uznávám že v hobitovi je několik věcí jinak než v knize ale musíte uznat že i ty pozměněné scény vypadají úžasně!! :-)
Protože to píšu už po premiéře třetího Hobita tak budu trochu mluvit i o dvojce a trojce! Takže jednička je skvělý film, dvojka je ucházející film a trojka je úžasný film!!! :D  Ta dojemná scéna na konec jak se Thorin loučí s Bilbem a ten závěrečný song, to je prostě úžasný!!!! (Jen mě mrzí že draka zabili skoro na začátku filmu) :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama