Leden 2013

Mexiko - část 3

28. ledna 2013 v 10:36 | Fantaghira |  Cestovatelské
Po kratší odmlce opět přináším další přísun fotek z Mexika. Je to opět Xcaret a nějaká ta zvířátka, ale i další divy.
Víte jaký je rozdíl mezi levhartem a jaguárem? Asi většina z vás tuší, že to bude mít něco společného s těmi skvrnami na kožichu. Ano, zatímco levhart má jen "obyčejné" kolečko, jaguár má uvnitř toho kolečka ještě tečku. Levharta pro porovnání sice nemám, protože ti nejsou z Ameriky, ale teta Wiki má všechno, takže si můžete ověřit, že nekecám.

Zimní

25. ledna 2013 v 11:09 | Fantaghira |  Ostatní
Dlouho se mi nechtělo jít ven s foťákem, protože jsem věděla, že mi omrznou ruce. Nakonec jsem se k tomu přeci jen donutila, ale ono když je všehno bílé - a tím myslím všechno - tak nejdou žádné extra fotky pořídit. Snad ještě někdy vyleze sluníčko, protože ty mlhy, co tu máme, jsou otrava.
Jelikož jsem žádné pěkné zasněžené krajinky fotit v mlze nemohla, snažila jsem se zaměřit na detaily. Řeknu vám, s mým foťákem to není obzvlášť zábava snažit se zaostřit na ty mizerné malé vločky. Přesto si myslím, že se jich pár povedlo.


Proč nesnáším zimu?

20. ledna 2013 v 17:51 | Fantaghira |  Vykecávám se...
Především proto, že je zima. Já nízké teploty opravdu špatně snáším. Není to tak, že bych při prvních mrazech chytla chřipku a zbytek zimy strávila na paralenech a s teplotou v posteli, imunita zatím celkem funguje. Ale horší už je to s prouděním krve, která mi má ohřívat mé zkřehlé končetiny. Ani dvoje vlněné ponožky a termo boty nezabrání tomu, aby se z mých prstů u nohou staly kusy ledu. Ani termo rukavice, ve kterých skoro neohnu prsty, jak jsou tlusté, nezabrání ztrátě citu. Abych aspoň udržela zdání tepla, musím na sobě mít minimálně pět vrstev a pod kalhoty se vždycky snažím nacpat aspoň jedny punčocháče. Stejně se vždycky zvenčí vracím zmrzlá. Nevím, proč to tak je, ani nevím, jak tomu zabránit. Otužování nepomáhá - otužování je to, co denodenně praktikuju, protože tolik vrstev, aby mi bylo skutečně teplo, na sebe ani navléknout nemůžu. Navíc rod od roku snáším zimu hůř a hůř. Nejhorší na tom je, že znám lidi, co nosí sotva půlku toho co já a je jim teplo.

Hlavně mi nekupujte růži... i kdyby měla být bez trní

18. ledna 2013 v 13:10 | Fantaghira |  Téma týdne
Nerada dostávám květiny. Já vím, jsem divná, protože přece všechny dívky rády dostávají květiny. K narozeninám, výročím, za vysvědčení, jen tak... Ale já ne. Já jsem jeden z těch lidí, kteří hned přemýšlí nad tím, co s tou pitomou kytkou budou dělat, když stejně za pár dnů uschne a bude se muset vyhodit. Akorát to udělá bordel a hezky to vypadá tak první den, než to začne uvadat.
Když už mi někdo mermomocí musí dávat kytky, neměly by to být růže. Ani nevím proč, ale růže se mi ani trochu nelíbí. Navíc člověk musí být vždycky opatrný, aby si někam nezapíchnul trn. Růže jsou hezké tak leda na zahradě, a to jich ještě nesmí být moc. Nejhezčí růže jsou podle mě ty šípkové a ne tu umělé přešlechtěné - a hlavně ne ty modré!

Ale abych nebyla za úplného podivína, jeden druh květin mám ráda. Slunečnice. Na ty bych se mohla dívat pořád. Nicméně takovou utrženou slunečnicí byste mě taky moc nepotěšili, protože nejradši je mám, když kvetou na poli - od obzoru k obzoru a jako jeden muž se společně otáčí za sluncem. Snad je mám ráda proto, že jsou trochu jako já - já se taky pořád otáčím za sluncem a za teplem.

Ocenit bych vlastně dokázala jen jedinou darovanou kytici. Kytici natrhaných lučních kvítek. Žádná koupená, uměle naaranžovaná kytice z uměle vypěstovaných květin. Ne, s dobrým úmyslem natrhaná kytice z naprosto obyčejných kvítek, co zrovna kvetou na louce. Sice to taky za chvíli uvadne a je z toho bordel, ale je za tím vidět upřímná snaha, což o koupeném pugétu trnitých růží vážně říct nemůžu.

Mexiko - část 2

16. ledna 2013 v 10:30 | Fantaghira |  Cestovatelské
Xcaret [škaret] byl zábavní park, kam všichni jezdili. Tak jsme jeli taky. Taky je to místo, kde jsem pořídila asi polovinu fotek z celého Mexického výletu. Ono tam bylo všechno - pár těch pyramid (jen malé a to si ještě nejsem jistá, jestli byly původní), spousta zvířat, kytičky, moře, voda... Opravdu zábava na celý den.
Nejvíc fotek si samozřejmě zabralo zvířectvo, ale budu se snažit to občas něčím proložit.
A začneme pyramidou, když už jsem řekla, že tam nějaké byly.

Započteno

13. ledna 2013 v 17:12 | Fantaghira |  Vykecávám se...
To, že mám všechny zápočty splněné, vím už od pátku. V pátek jsem se totiž dozvěděla, že jsem prošla i z lingvistiky, největšího postrachu našeho ročníku. Z 58 lidí ji napsalo 26. Nicméně nejspíš zrovna kvůli tak bídnému číslu, se rozhodla učitelka dát ještě jednu šanci, tak doufám, že se jí někteří mí spolužáci chopí. Hlavně se ti nebožáci nikdy nesmí dozvědět, že jsem se na to zase tak moc neučila.
Momentálně se taky zase tak moc neučím, i když se obávám, že mi to neprojde tak lehce. Ve středu mě čeká zkouška z Úvodu do studia literatury, což je název, za kterým si někdo jen těžko něco představí. Abych pravdu řekla, těžko si za tím představím něco i já, a to se to učím. V podstatě je to napůl filosofie, napůl literární teorie a napůl ještě něco jiného. Bylo by to i docela zajímavé, jen kdyby se v tom člověk vyznal. Tak mi můžete ve středu držet palce.
Pak mě už čeká jen jedna zkouška. Ano, samotnou mě překvapuje, jak je toho málo. Aspoň ve srovnání s jinými školami a fakultami (a vlastně i některými obory na naší FF).
Dneska jsem si taky úspěšně - po nekonečném boji se sekajícím se systémem - zapsala předměty na další semestr. Z nějakého záhadného důvodu ale ještě nevím rozvrh. Jsem vážně zvědavá, jak to mají vymyšlené, protože jestli to nakonec vymyslí tak, že se mi něco bude krýt, půjdu jim osobně poděkovat. Co si tak matně pamatuju, tak na farmacii bylo přímo při zápisu vidět, kdy daný předmět bude, tady není nic. Na druhou stranu můžu být ráda, že naše škola používá stag, po té, co jsem zažila způsob podávání přihlášek (vyplníte elektronickou verzi, odešlete, vytisknete, slepíte dle přiloženého návodu, pošlete poštou...). Pokud se chcete zasmát ten návod na lepení přihlášky mám stále uložený:
Vytisknete-li elektronickou přihlášku na 4 archy papíru formátu A4, prosíme o slepení do formátu A3. Výrazně tím ušetříte práci referentkám studijního oddělení při zpracování Vaší přihlášky k VŠ studiu.
Postup lepení přihlášky:
1) lepidlem slepte 1. a 2. stranu přihlášky "zády" k sobě (vznikne oboustranná A4)
2) lepidlem slepte 3. a 4. stranu přihlášky "zády" k sobě (vznikne oboustranná A4)
3) položte dvě oboustranné A4 (viz bod 1 a 2) na sebe tak, aby strany šly při listování za sebou a slepte hřbet průhlednou izolepou
Ale jestli to čte někdo, kdo se ještě rozhoduje, kam jít na vysokou, tak můžu JČU v Budějovicích jenom doporučit, já jsem tam spokojená :)

Mexiko - část 1

10. ledna 2013 v 18:24 | Fantaghira |  Cestovatelské
Protože je jisté, že se letošní zimu do žádných zajímavých teplých krajů nevydám, rozhodla jsem se vyhrabat fotky z Mexika, kde jsem byla už skoro pět let zpátky. To je šílené, jak ten čas letí. Ale trocha vzpomínání mi udělá jenom dobře, navíc Mexiko je stále ještě poněkud aktuální díky konci světa, který se nekonal.
Tahle dovolená byla zvláštní ze dvou důvodů - byl to můj první výlet do exotiky, a první výlet, na který jsem měla svůj vlastní foťák.
Už samotný let do Mexika byl velice vtipný, protože jsme měli dvě mezipřistání - na Islandu a v Kanadě. Mě se neptejte, já to nevymýšlela. Dokonce mám z Islandu vyfocenou cedulku s nápisem "Toilets" - islandsky je to "Snyrtingar". Každopádně jsme po mnoha strastiplných hodinách dorazili do Mexica. Náš hotel byl v oblasti Riviera Maya na Yucatánu a byl naprosto boží a dnešní díl bude věnován jemu a blízkému okolí.
Jednou z prvních věcí, kterých si v Mexiku všimnete, je, že jsou všude leguáni, tenhle nám běhal pod okny.

J.R.R.Tolkien

3. ledna 2013 v 22:40 | Fantaghira |  Vykecávám se...
Neočekávejte nic kvalitního. Především si potřebuju odpočinout od své učebnice lingvistiky. A taky je to dneska 121 let od narození jednoho z největších spisovatelů všech dob. A nejenom spisovatelů. Na co se často zapomíná je to, že to byl především vynikající lingvista, což mě po pravdě trochu inspiruje a motivuje, abych tu hroznou učebnici nezahodila do kouta. A samozřejmě byl i skvělý ilustrátor.
Krom toho, že napsal díla, která všichni znají, zvádl vymyslet i několik jazyků, přičemž nejdále to "dotáhl" s elfštinou, které vytvořil plně funkční gramatiku i slovní zásobu pro všech patnáct dialektů včetně protojazyka. Kromě mluvené podoby má elfština i své vlastní písmo - tengwar. Společně s klingonštinou je tak elfština jediný uměle vytvořený a plně funkční jazyk. Taky u ní strávil šedesát let.
Vlastně i Středozemě vznikla nejprve jako zázemí pro elfštinu. Příběhy přišly později a nejprve jen jako něco, co Tolkien vyprávěl svým dětem před spaním. A až teprve když vyšel Hobit a slavil ohromný úspěch nejen mezi dětmi, pro které byl určen, ale i mezi dospělými, rozhodl se Tolkien napsat něco rozsáhlejšího a primárně určeného pro dospělé čtenáře, a tak vznikla trilogie Pán Prstenů.
První vydání Hobita doprovázely Tolkienovy ilustrace (černobílé verze). Další vydání a další knihy už neilustroval, nicméně pečlivě si vybíral, kdo to budě dělat, aby ilustrace odpovídaly jeho představám. Třeba odmítl ilustrátora německé edice Hobita, protože se mu jeho kresby zdály moc disneyovské. Těžko říct, co by říkal na film.
Tolkienova původní ilustrace draka. (zdroj)

Pár odkazů, kdybyste se chtěli něco chytrého dozvědět (nicméně se omlouvám, v češtině toho moc nenzám).
Tengwar (eng)
Tolkien: kde se vzal a proč to všechno vlastně vymyslel (pěkný článek, dokonce česky, který vyšel u příležitosti premiéry Hobita)
Ardalambion - Languages of Tolkien (eng; nenechte se odradit hroznou grafikou)
Tolkienovy ilustrace (na Gateway; k tomu anglicky umět nemusíte :))

"To whatever end. Where is the horse and the rider? Where is the horn that was blowing? They have passed like rain on the mountains. Like wind in the meadow. The days have gone down in the west. Behind the hills, into shadow. How did it come to this?"
(The Two Towers)