J.R.R.Tolkien

3. ledna 2013 v 22:40 | Fantaghira |  Vykecávám se...
Neočekávejte nic kvalitního. Především si potřebuju odpočinout od své učebnice lingvistiky. A taky je to dneska 121 let od narození jednoho z největších spisovatelů všech dob. A nejenom spisovatelů. Na co se často zapomíná je to, že to byl především vynikající lingvista, což mě po pravdě trochu inspiruje a motivuje, abych tu hroznou učebnici nezahodila do kouta. A samozřejmě byl i skvělý ilustrátor.
Krom toho, že napsal díla, která všichni znají, zvádl vymyslet i několik jazyků, přičemž nejdále to "dotáhl" s elfštinou, které vytvořil plně funkční gramatiku i slovní zásobu pro všech patnáct dialektů včetně protojazyka. Kromě mluvené podoby má elfština i své vlastní písmo - tengwar. Společně s klingonštinou je tak elfština jediný uměle vytvořený a plně funkční jazyk. Taky u ní strávil šedesát let.
Vlastně i Středozemě vznikla nejprve jako zázemí pro elfštinu. Příběhy přišly později a nejprve jen jako něco, co Tolkien vyprávěl svým dětem před spaním. A až teprve když vyšel Hobit a slavil ohromný úspěch nejen mezi dětmi, pro které byl určen, ale i mezi dospělými, rozhodl se Tolkien napsat něco rozsáhlejšího a primárně určeného pro dospělé čtenáře, a tak vznikla trilogie Pán Prstenů.
První vydání Hobita doprovázely Tolkienovy ilustrace (černobílé verze). Další vydání a další knihy už neilustroval, nicméně pečlivě si vybíral, kdo to budě dělat, aby ilustrace odpovídaly jeho představám. Třeba odmítl ilustrátora německé edice Hobita, protože se mu jeho kresby zdály moc disneyovské. Těžko říct, co by říkal na film.
Tolkienova původní ilustrace draka. (zdroj)

Pár odkazů, kdybyste se chtěli něco chytrého dozvědět (nicméně se omlouvám, v češtině toho moc nenzám).
Tengwar (eng)
Tolkien: kde se vzal a proč to všechno vlastně vymyslel (pěkný článek, dokonce česky, který vyšel u příležitosti premiéry Hobita)
Ardalambion - Languages of Tolkien (eng; nenechte se odradit hroznou grafikou)
Tolkienovy ilustrace (na Gateway; k tomu anglicky umět nemusíte :))

"To whatever end. Where is the horse and the rider? Where is the horn that was blowing? They have passed like rain on the mountains. Like wind in the meadow. The days have gone down in the west. Behind the hills, into shadow. How did it come to this?"
(The Two Towers)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sentencia Sentencia | Web | 4. ledna 2013 v 10:52 | Reagovat

za prvé - krásný nový vzhled. Čistý, přehledný, ale zajímavý a originální. Kdyby se ti chtělo a byla bys tak hodná, mohla bys mi prosím popsat, jak docílit v nastavení toho, aby pozadí stránky bylo takhle průhledné a prosvítalo za tím to celkové pozadí? Když tak díky moc ;)
Jinak k Tolkienovi - tenhle člověk byl neuvěřitelný. Obdivuju jeho fantazii, tvořivost a cit pro detail. Všechno měl tak bravurně propracované... Byl opravdu obdivuhodný.

2 Lúthien Lúthien | Web | 17. ledna 2013 v 19:38 | Reagovat

Krásný článek, spoustu věcí jsem ani o Tolkienovi nevěděla. A cítím se zahanbená, že jsem netušila, že se slaví výročí.

3 Alcé Alcé | 25. února 2013 v 14:08 | Reagovat

Jééé krásný blog - ty bublinky jsou super:-). Pán prstenů i Hobit jsou super - jak knížka tak filmy :-)četla jsem všechny a doporučuju. Film je trochu jiný , ale zase víc akční - mě se líbí :-). A ségra mě teď koupila na Fler - Tolkien super naušnice :-) mají tam bezva věci já bych chtěla skoro všechny :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama