Únor 2013

Učení, mučení

26. února 2013 v 12:23 | Fantaghira |  Vykecávám se...
A v tomhle případě to platí dvojnásob. Minulý týden byl první po zkouškovém. Ještě v pondělí a úterý jsem neměla moc co na práci, ale pak to přišlo. Nejvíc mě fascinuje, že nám všichni pověděli, jak je to fajn nás zase vidět, a až pak na nás nahrnuly ty úkoly.
Mimojiné se učím cyrilici a máme číst bibli ve staroslověnštině.
Budeme psát diktáty z češtiny a mám takový pocit, že někdo vyhrožoval větnými rozbory. Nenechte se zmást, jsem na vysoké.
Na angličtině píšeme každý týden jakési malé písemky, které sice nemusíme napsat, ale kdyby nám o pár procent nevyšel závěrečný test, tak se na ně bude přihlížet. Jako bonus musíme psát různé writingy, dneska mě čeká neformální dopis, a používat výrazy, které jsou na dostatečné úrovni.
Na dějiny anglické literatury jsme opět dostali seznam povinné četby, to taky musím dneska dokončit ještě kus Canterbury Tales (aspoň to můžeme číst v moderní angličtině).A možná bych tu esej tentokrát mohla začít dřív než den před odevzdáním.

Mexiko - část 5

17. února 2013 v 13:13 | Fantaghira |  Cestovatelské
Dnes se konečně podíváme na nějaké ty pyramidy. Náš první výlet za pyramidami vedl do Cobá. Když to takhle s odstupem srovnávám s Chichén Itzá, tak můžu říct, že v Cobá se mi líbilo víc, i proto, že je stále napůl v pralese a můžete si tu vylézt na jednu pyramidu.
Tohle ještě není ta, na kterou se dá vylézt, ale je to první nefalšovaná mayská pyramida.

Mexiko - část 4

13. února 2013 v 20:32 | Fantaghira |  Cestovatelské
Obávám se, že dnes budete zklamáni, protože se nedočkáte ani jednoho leguána. Zato vás čeká poslední část fotek ze Xcaretu. A krom zvířat na vás čekají i lidé, takže se nenechtě odradit nedostatkem býložravých plazů.
Minule jsem začínala jaguárem, jakožto zástupcem jihoamerických šelem. Kromě něj mají ve Xcaretu i jinou kočičku, která je ovšem v mexickém teple spíš chudák. Pumy se cítí jako doma v chladnějších Rocky Mountains.

Kapitán

6. února 2013 v 23:45 | Fantaghira |  Píšu...

Táhlo mi na sedmnáct, ale duchem jsem byl mnohem, mnohem starší. Takové kapitánování vesmírné lodi změní váš pohled na svět. Pomalu jsem se přiloudal k baru a usadil se na barovou stoličku.
Všechno se tu nepřirozeně lesklo, mohl jsem dokonce vidět svůj odraz ve vyleštěném barovém pultu. Láhve s tím nejdražším alkoholem stály pečlivě vyrovnané na policích a ve vzduchu se vznášela vůně nějakého drahého parfému.
"Dáte si, pane?" Barman mě sjel očima od hlavy k patě a z jeho pohledu bylo jasné, že si myslí, že jsem tu omylem.
"Whiskey."
"Skotskou, Irskou, Ganymendskou, Denebskou?" Úslužně se na mě usmál.
"Irskou. Padesátiletou. Tullamore." To mu úsměv na chvíli smazalo z tváře. Otočil se a odešel dozadu, kde měli schované archivní kousky. Za chvíli se vrátil se sklenkou v ruce.
"Ještě něco, pane?"
"Ne." Vím, že jsem mu neměl odsekávat, protože polovina práce barmanů po celém vesmíru je povídat si se zákazníky, ale já na to vážně neměl náladu.

Kdo mě inspiruje

1. února 2013 v 11:56 | Fantaghira |  Vykecávám se...
Nutno říct, že v první řadě mě inspirovala Sentencia, která na svém blogu dala dohromady podobný článek.
Po dlouhém váhání, jak to provést, jsem se rozhodla, že napíšu jenom o těch méně známých osobnostech, jinak by ten článek neměl konce. Pravdou je, že každý z těchto lidí by si zasloužil článek samostatný, ale to se sem nehodí. Pokud byste se o zmíněných lidech chtěli dozvědět něco víc, můžete využít přiložených odkazů (ačkoliv u některých se jen těžko něco hledá).

Rosamund Pike
Možná jí znáte jako Jane z Pýchy a Předsudku, možná z nějakého jiného filmu, možná jí neznáte vůbec. Já jsem s ní viděla víc filmů a překvapovalo mě, jak různé role může zahrát. Kdysi dávno jsem jí dokonce psala dopis s žádostí o autogram. A nejenže se mi vrátily fotky s věnováním, ale přišel i hrozně milý dopis, ve kterém reagovala na to, co jsem jí psala já. Tím se u mě na žebříčku oblíbenosti vyšplhala ještě o kousek výš. Protože nejenom, že je skvělá herečka, ale ještě si najde čas odpovědět na dopisy fanoušků. Chápu, že ne všichni si mohou dovoit odpovídat na dopisy svých fanoušků (takový Johnny Depp by asi nedělal nic jiného), ale přesto (nebo právě proto) si vážím toho, že si Rosamund ten čas našla. Navíc ten dopis byl vážně moc milý.