Březen 2013

Koza

30. března 2013 v 21:21 | Fantaghira |  Živočichové
Jestli můžou kozy mít poruchy osobnosti, tak ta naše ji má. Myslí si, že je pes. Nebo si to nemyslí, ale chodí na procházky společně se psy. A ta smutná zpráva je, že poslouchá líp, než kterýkoliv z nich. Jasně, neumí sedni ani lehni, ale dává si pozor, aby se někde nezapomněla, což není vždy případ našich drahých psů. Ano, i toho mého.
Vždycky, když jdu ven, tak čekám, jestli někdo nedostane infarkt, až ho potkáme. Zatím se nic takového nestalo, ale těžko říct, co si lidi myslí při pohledu na dva psy a kozu na vodítku. Naštěstí tady, na konci vesnice, moc lidí nechodí.
Už je to asi dva týdny, co jsem si vzala foťák, ovšem výjimečně ne abych fotila, ale kvůli videu. Není to žádný med snažit se natočit naši drahou ztřeštěnou kozu, která se na mě snaží být nalepená, ale nakonec se něco podařilo. Dneska jsem to sestříhala do něčeho použitelného a můžu to tedy šířit dál.

Hudba: Henry Mancini: Baby elephant walk

Once Upon a Time

26. března 2013 v 17:15 | Fantaghira |  Viděla jsem...
Po té, co jsem se už téměř vzdala naděje, že ještě existuje slušný seriál, který jsem ještě neviděla, jsem narazila na Once Upon a Time. Netvrdím, že je dokonalý, nicméně nedám na něj dopustit.
Když jsem tohle psala, tak jsem si uvědomila, jak divně zní ta naše česká jména jako Sněhurka a Karkulka, když v seriálu jim říkají jenom zkráceně Snow a Red. A taky jsem zjistila, že ani nevím, jestli máme nějakou českou obdobu prince Charming. Takže co šlo, je přeložené, abych nepůsobila zmatky, ale nejsem z toho nadšená.

Kdesi ve státě Maine se nachází město Storybrook, kde se už 28 let nic nezměnilo. Teprve, když se Henry, nevlastní syn starostky Reginy, vydá najít svou skutečnou matku a následně ji do Storybrooku přivede, dají se věci do pohybu. Všichni obyvatelé města jsou ve skutečnosti pohádkové postavy, jež do našeho světa poslala kletba, kterou uvrhla Sněhurčina zlá macecha. Nicméně každá kletba se dá zlomit a tuhle může podle proroctví zlomit dcera Sněhurky, až jí bude 28 let. Nicméně nikdo neví, co se s ní stalo, jen to, že ještě před tím než na Zemi pohádek dolehla kletba, stihl ji princ Charming poslat kouzelnou skříní někam do našeho světa, kde vyrůstala bez toho, aniž by tušila cokoliv o svém osudu.
Vás už asi napadlo, že Henryho matka Emma bude tou, které je přisouzeno zlomit kletbu. Ale jediný, kdo v tuhle chvíli zná pravdu je Henry, který ji vyčetl v pohádkové knížce, kterou mu dala Mary Margaret (Sněhurka), a samozřejmě ta, která kletbu uvrhla, Regina.

Každý díl je prokládán i záběry z pohádkového světa, kde se dozvíte, jak to bylo ve skutečnosti se Sněhurkou, Karkulkou, nebo Popelkou a dalšími známými pohádkovými postavami. Ale nemusíte se bát nějakého kýče ála Disney. Právě kvůli tomu, jak je ztvárněný Enchanted Forest, je tenhle seriál, aspoň z mého pohledu, tak geniální.

Únava

15. března 2013 v 10:49 | Fantaghira |  Vykecávám se...
S frekvencí článků to poslední dobou nevypadá příliš vesele a v brzké době se to pravděpodobně nezlepší. Když se zrovna neučím, tak odpočívám a na blog nemám ani pomyšlení. Sice vás plánuju zahltit cyrilicí, protože staroslověnština je jazyk neskonale vtipný, ale necítím se ani na to, protože to vyžaduje, abych něco dělala... Ovšem díky staroslověnštině jsem se rozhodla založit nový kult, který bude uctívat vola na žemli, protože jak praví Ó tyče naš (otčenáš): Da bodet volja tvoja jako na nebese i na zemli. (A bude vůl tvůj jako na nebesích tak i na žemli). Ještě před pár stoletími by mě za tohle upálili... Ale já za to v podstatě nemůžu, protože otčenáš neumím ani česky a tak překládám, co vidím.
Dneska jsem se taky konečně dopracovala k tématu na esej z lingvistiky. ačkoliv ještě nemám tušení, jak to zpracuju. Ale tématu se nevzdám. I proto, že příští týden už máme prezentovat koncept. Ehm.
Ale jinak se mi poslední dobou až podezřele daří. Očekávala jsem, že dostanu prezentaci na semináři z dějin anglické literatury, protože to rozdává podle abecedy, ale nějakou záhadou mě přeskočil. Včera jsme zase na semináři z cyrilice (ani nevím, jak se ten předmět oficiálně jmenuje) měli číst staroslověnská slova, srovnávat je s praslovanskými (případně s dalšími slovanskými jazyky) a říkat, jak je možné, že z toho slova vpravo vzniklo to slovo vlevo, což znamená používat pojmy jako metateze likvid a monoftongizace diftongů. Nicméně na mě nedošlo, skončili jsme hned před tím, než bych četla já. Podezřelé.
A do toho všeho zase sněží. Hnus.