Shagya Arab, kůň do nepohody

6. září 2013 v 21:46 | Fantaghira |  Koně
Dříve jsem tu něco zmínila o vytrvalosti, dnes bych se raději více zaměřila na koně, kteří tuto disciplínu chodí. Většina koní, které na závodech potkáte budou Shagya Arabové. Se svými plnokrevnými příbuznými mají vzdáleného předka, podle něhož se celé jejich plemeno jmenuje, hřebce Shagya. Tenhle bílý arabský hřebec byl na své plemeno dost vysoký a v maďarském hřebčíně Babolna, kde ho chovali, byl pouštěn především na klisny, které měly velký podíl arabské krve, nicméně nebyly čistě plnokrevné. Dále připouštěl i klisny anglického plnokrevníka nebo lipicány.

Tito potomci s podílem arabské krve se označovali termínem Araberrasse (arabská rasa). Název plemene na Shagya byl změněn až po druhé světové válce hippologem Dr. Gramazkym, který se tímto snažil zabránit tomu, aby se koně Araberrasse křížili s plnokrevnými araby. To ovšem neznamená, že slavný Shagya neměl žádné své plnokrevné potomky.

Původně byli vyšlechtěni k vojenským účelům. Nebyli ani příliš velcí ani malí (kvh okolo 155cm), k tomu byli silní a temperamentní, což je činilo velice oblíbenými koňmi. Dnes se nejvíce hodí na již zmiňovanou vytrvalost.


To jen tak krátce něco z historie, než přejdu k osobním zkušenostem. Já si tyhle arábky nemůžu vynachválit. Mají naprosto úžasnou povahu a jsou velice inteligentní. Doma máme shagyů šest, můj je jeden čtyřletý miláček a je to jednoznačně nejúžasnější kůň jakého jsem kdy potkala. Jeho úžasná povaha má samozřejmě i své zápory, jako například to, že je to obluda vychytralá, kupříkladu odmítá zůstat někde přivázaný (rozvazuje uzly na vodítku), ale nemůžete se na něj zlobit dlouho, protože umí být neskutečně milý a roztomilý a na něco takového se pak člověk nemůže zlobit.

Jak jsem psala, tito koně jsou velice inteligentní, a co je jednou naučíte, to už si budou vždycky pamatovat. To má samozřejmě klady, ale i jisté zápory. Mezi klady jednoznačně patří to, že jsem nikdy nezažila klidnější obsedání. Prostě jsem si jednoho dne sedla a jela. Koně tedy samozřejmě byli zvyklí na nějakou tu práci už předtím, nebylo to, že bych přišla ke koni, který strávil svůj dosavadní život na pastvě a člověka viděl jenom při očkování. Ale i tak si myslím, že tak bezproblémové obsedání jsem u žádného jiného koně neviděla. Člověk si ale musí také dávat pozor, protože by mohl svého miláčka poměrně snadno zkazit. Stejně tak nesmíte zradit jeho důvěru. Arab si totiž vážně všechno pamatuje a ví, kdo mu kdy ublížil. Obzvlášť u mladého koně je potřeba postupovat pomalu a vše koni vysvětlit, než ho potrestat za něco, o čem ani neví, že to udělal. Tohle sice platí obecně u mladých koní, ale vyrůstala jsem mezi českými teplokrevníky, a tam kde by čt už dostal lehké napomenutí bičíkem, že si vymýšlí, s arabem smlouvám o tom, aby dostal rozum, protože ho ta podezřelá větev vážně nesežere. Ovšem i má trpělivost má své meze a kůň by měl vědět, že velím já a ne on.

Vím, že každý koňák má někde toho svého dokonalého koně, vedle kterého jsou všichni ostatní zlí a oškliví, a nechci proto ani tvrdit, že Shagya arab je to jediné dokonalé plemeno, lepší než všichna ostatní. Ale víte co? Pro mě to je to jediné dokonalé plemeno.

Photo by: Patricie Mazuchová, pm-foto.webnode.cz (odkaz na fb)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 6. září 2013 v 22:15 | Reagovat

Vypadá přívětivě na tom obrázku...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama