J.R.R. Tolkien

18. června 2014 v 11:52 | Fantaghira |  Vykecávám se...
Tady se skutečně žádné překvapení nekoná, neboť mým nejoblíbenějším britským spisovatelem už několik let je profesor Tolkien. Ano, mohli byste se tu se mnou chtít hádat, že se Tolkien narodil v Jihoafrické republice a ne v Británii, ale jeho rodina z Británie pocházela a do Afriky se přestěhovali jenom proto, že Tolkienův otec byl povýšen na vedoucího tamní pobočky Britské banky. A od svých tří let zase bydlel malý John Ronald Reuel v Británii, poté co jeho otec zemřel.

Ale já tu nechci vypisovat jeho životopis, který si najdete, když budete chtít. Já chci psát o tom, proč je Tolkien mým nejoblíbenějším spisovatelem.

Poprvé se mi dostal Pán Prstenů do rukou někdy okolo dvanácti let. Zajímavé je, že to nebyl první díl, ale druhý. Trochu jsem s tím bojovala, začínat knížku z prostředku není zrovna ideální, navíc je Tolkienův jazyk poměrně složitý. Ale bavilo mě to, protože jsem knížku nevzdala a dočetla, ačkoliv si přesně pamatuju, jak jsem se v určitých momentech musela vracet o stránku nazpět a číst to znovu, protože mi unikal význam některých pasáží. Teprve pak jsem si přečetla Společenstvo prstenu a spousta dílků skládačky zapadla na svoje místo. S jazykem už jsem tolik nebojovala. K Hobitovi jsem se dostala až později a možná i proto mi přišel jako pohádka.

Postupem času jsem od Tolkiena přečetla všechno, co se mi dostalo do rukou. Od Tuláka Rovera až po Silmarillion, se kterým při čtení bojuji doteď. Ale zároveň ho mám hrozně ráda.

A čím víc jsem toho četla, tím víc jsem se dozvídala o Tolkienovi. A čím víc jsem se toho o něm dozvídala, tím víc jsem ho obdivovala. On nikdy neměl ambice stát se velkým spisovatelem. Hobit byl původně jen příběhem, který vyprávěl svý dětem. Teprve když ho přesvědčila jeho známá, zkusil svůj příběh nechat vydat. A Hobit měl takový úspěch, že Tolkiena požádali o pokračování, čímž vznikl Pán Prstenů. Za co ho ovšem obdivuji nejvíc, jsou všechny ty vymyšlené jazyky. Do detailů propracovaná elfština s několika dialekty, černá řeč a další. To je něco neskutečného a neuvěřitelného.


Tolkien je pro mě velkou inspirací a motivací. Koneckonců je i tématem mé bakalářské práce: Vliv mytologie na vybraná díla J.R.R. Tolkiena. Takže tohle s největší pravděpodobností nebude poslední tolkienovský článek v dohledné době.

Moje oblíbená fotka pana profesora. (zdroj)

Článek je součástí mé Britofilní výzvy.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vanimaré Vanimaré | Web | 18. června 2014 v 13:32 | Reagovat

Tolkiena jsem taky četla. Poprvé v prváku na střední. Prvně jsem viděla film, na základě toho jsem se dostala ke knize. Přečetla jsem od něj také všechno, co se mi dostalo pod ruku a klidně bych to všechno přečetla znovu a znovu. Pokaždé v knize najdu něco nového, neobjeveného. :-)

2 Takara Takara | Web | 18. června 2014 v 13:56 | Reagovat

Jé, krásný článek! Hobit byl moje první přečtená kniha (koncem první tř. ZŠ). Když jsem byla ve školce, tak mi z ní táta četl a jakmile jsem uměla číst, tak jsem musela číst já jemu (tu knihu jsem tehdy nenáviděla :D), společně s tátou jsme malovali mapu Středozemě, ta bohužel zůstala nedodělaná. Nicméně ve 3. třídě ZŠ jsem přelouskala celého Pána Prstenů, a pak už jsem šla po knihách, které editoval jeho syn Christopher: Silmarilion, Nedokončené příběhy, dvou svazky Ztracených Pověstí Středozemě A také dřívější tvorbu pro děti, či různé zkazky: Dobrodružství Toma Bombadila. Nimralův List apod. Dokonce jsem od něj přečetla Tuláka Rovera (ten mě bohužel nezaujal) Hobit a LOTR mě spolehlivě uchránili od čtení románů pro dívky a díky knihám Tolkiena jsem se vrhla na čtení fantasy. :-)No a když jsem byla v 6.třídě, tak film šel do kin. :-D Teď už čekám jen napjatá jak kšandy na další část Hobita (filmu) :-)

3 Sentencia Sentencia | Web | 21. června 2014 v 15:40 | Reagovat

já vím, že je to ostuda, ale já si s tímhle velkým spisovatelem naopak moc do noty nesedla... a vlastně ani nevím proč... Pána prstenů jsem zkoušela číst několikrát. Poprvé asi taky kolem 12, pak někdy v 19 a naposledy asi před rokem ve 22. A prostě to nešlo... Upřímně doufám, že si k sobě jednou najdeme cestu...

4 Fantaghira Fantaghira | Web | 21. června 2014 v 20:40 | Reagovat

[3]: A zkoušela jsi číst Hobita? Oproti Pánovi Prstenů je mnohem víc odpočinkový, ať už jde o jazyk nebo i zápletku (nenech se zmást filmem). Myslím, že na seznámení se Středozemí je mnohem lepší než PP.

5 Lukáš Lukáš | Web | 22. června 2014 v 9:55 | Reagovat

jo Pán prstenů jsou dobré knihy, ale moc zdlouhavé na rozdíl od Silmarilionu (který mám skutečně v oblibě) - Silmarilion je vynikající knihou, která by zasloužila zfilmovat z Holywoodu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama