Červenec 2014

Jindřich VIII.

15. července 2014 v 16:23 | Fantaghira |  Vykecávám se...
Je pravda, že Jindřich VIII. (dále už jen Jindřich) není mým oblíbeným panovníkem proto, že by udělal nějaké geniální a skvělé rozhodnutí za své vlády, ale spíš pro to, že je to zajímavá osoba a v dnešní době si můžeme ťukat na čelo, když se učíme o jeho šesti manželkách, ale nesmíme zapomínat, že Anglii ovlivnil víc, než byste možná na první pohled řekli.
Obecně se ví, že Jindřich založil anglikánskou církev. Možná i víte, jak k tomu došlo. Ve zkratce - Jindřich si usmyslel, že se ožení s vdovou po svém zemřelém bratru, což v té době nebylo vůbec obvyklé, a potřeboval pro to schválení od samotného papeže. Papež mu ho udělil. Když se po pár letech ale Jindřich rozhodl, že mu jeho drahá Kateřina nedá syna a že by to zkusil s nějakou jinou, papež už se mu na rozvod vykašlal. Tak se Jindřich vykašlal na papeže a založil si anglikánskou církev, stanovil se její hlavou a v klidu se rozvedl. Berte tohle vyprávění, prosím, s rezervou.

Nová církev vydržela dodnes a současná královna je stále v jejím čele. Spousta věcí by určitě byla jinak, kdyby jeden král kdysi dávno nebyl tak trochu sukničkář.