Jindřich VIII.

15. července 2014 v 16:23 | Fantaghira |  Vykecávám se...
Je pravda, že Jindřich VIII. (dále už jen Jindřich) není mým oblíbeným panovníkem proto, že by udělal nějaké geniální a skvělé rozhodnutí za své vlády, ale spíš pro to, že je to zajímavá osoba a v dnešní době si můžeme ťukat na čelo, když se učíme o jeho šesti manželkách, ale nesmíme zapomínat, že Anglii ovlivnil víc, než byste možná na první pohled řekli.
Obecně se ví, že Jindřich založil anglikánskou církev. Možná i víte, jak k tomu došlo. Ve zkratce - Jindřich si usmyslel, že se ožení s vdovou po svém zemřelém bratru, což v té době nebylo vůbec obvyklé, a potřeboval pro to schválení od samotného papeže. Papež mu ho udělil. Když se po pár letech ale Jindřich rozhodl, že mu jeho drahá Kateřina nedá syna a že by to zkusil s nějakou jinou, papež už se mu na rozvod vykašlal. Tak se Jindřich vykašlal na papeže a založil si anglikánskou církev, stanovil se její hlavou a v klidu se rozvedl. Berte tohle vyprávění, prosím, s rezervou.

Nová církev vydržela dodnes a současná královna je stále v jejím čele. Spousta věcí by určitě byla jinak, kdyby jeden král kdysi dávno nebyl tak trochu sukničkář.


Vtipné taky bývá sledoval osudy jeho šesti manželek. S Kateřinou Aragonskou se tedy rozvedl. Následovala Anna Boleynová, ale ani ona mu nedokázala dát vytouženého syna, naopak porodila mu další dceru (Alžbětu I.) a pak ještě několikrát potratila. Anna byla nakonec obviněna z velezrady a čarodějnictví a byla popravena. Teprve Jane Seymourová mu porodila syna (Eduard VI.), nicméně několik hodin po porodu zemřela. Poté Jindřich dlouho truchlil, nicméně tvrdí se, že to ani nebylo proto, že by Jane tak moc miloval, ale že byla jediná, kdo mu dokázal nadělit syna. Nakonec se Jindřich rozhodl oženit znovu, protože jeden syn je málo. Vybral si Annu Klevskou, především z politických důvodů, ale zanedlouho se s ní rozvedl (vůbec se mu nelíbila). Další jeho manželkou byla Kateřina Howardová. Kateřina byla mladá, Jindřich starý a mnoho společného toho neměli. U dvora se záhy rozšířily pomluvy, že Kateřina krále podvádí a ona sama se při výslechu pod nátlakem přiznala k platonické lásce ke svému učiteli hudby. Nakonec i ona byla popravena, ačkoliv to nebylo hned. Poslední manželkou byla další Kateřina, Kateřina Parrová, která byla spíše ošetřovatelkou už umírajícího Jindřicha, než jeho manželkou. Když Jindřich umřel, vzala si bratra Jane Seymourové.

Je pravda, že nebýt těch šesti manželek, tak Jindřich nejspíš někde zapadne v dějinách. Ono bez těch šesti manželek by nebyla ani ta anglikánská církev, protože do té doby byla Anglie s papežem zadobře. Ať chcete nebo ne, Jindřich je jedním z nejzajímavějších panovníků Anglie.

Protože všechny ty obrazy starého Jindřicha jsou profláknuté, tak tady máte osmnáctiletého Jindřicha. (zdroj)

Článek je součástí mé Britofilní výzvy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 15. července 2014 v 19:12 | Reagovat

Britofilní výzva mně unikla, tak alespoň ex post - kdysi jsem také napsal článek, který se částečně týká Jindřicha VIII:
Hampton Court - Jindřich VIII. a bludiště
http://mish-mash.blog.cz/1309/hampton-court-jindrich-viii-a-bludiste

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | 15. července 2014 v 20:04 | Reagovat

Úžasné bylo, že si dokázal vydupat ten rozvod.

3 Dustfinger Dustfinger | E-mail | Web | 17. července 2014 v 22:49 | Reagovat

Keď sme sa o Henrichovi VIII. učili na dejepise, veľmi ma tá téma zaujala. Celkovo ma zaujíma aj celé obdobie, v ktorom žil. Zaujímavé sú, ako si ty sama už napísala, jeho manželky, presnejšie počet a mená. Mal slabosť na Kataríny, očividne :-)
Tvoja poznámka o tom, ako mohlo byť všetko inak, keby nejaký kráľ nebol sukničkár, ma prinútila porozmýšľať nad tým a pozrieť sa na celú "manželkovú" aféru aj inak. Bohvie, čo by bolo, keby... :-)

4 Lyra Lyra | E-mail | Web | 20. července 2014 v 13:04 | Reagovat

Jindřich VIII. je osobnost, která mě fascinuje již delší dobu. Myslím, že musel mít velice zajímavou povahu. Nejsem si jistá, jestli bych ho chtěla potkat, kdyby to bylo možné, na druhou stranu by se určitě jednalo o nezapomenutelný zážitek. Občas právě přemýšlím nad tím, jak by věci v UK vypadaly, kdyby třeba Anna Boleynová Jindřichovi porodila syna anebo kdyby se mu nikdy nepovedlo rozvést s Kateřinou Aragonskou.

5 Rogue Rogue | Web | 11. srpna 2014 v 23:55 | Reagovat

Taky jsem se nad jeho "tvrdohlavostí" hodně nauvažovala, vzepřel se všeho, odtrhnul se od Vatikánu (tím vlastně i od Boha) a založil zřízení - anglikánskou církev, kteréé přetrvalo dodnes, což je podle mě docela zvláštní, vzhledem k tomu, že po jeho smrti se do čela postavila Marie, která byla zarytá katolička a naopak začala pronásledovat všechny anglikány... A za Alžběty se to zase otočilo a tak dále...

Svým způsobem mi mnohem fascinující než Jindřich přijde Anna Boleynová, protože to kvůli ní, pro lásku, nebo snad touhu k ní, král udělal tohle všechno - a podle všeho ona moc krásná nebyla.

6 Lúthien Lúthien | Web | 13. srpna 2014 v 16:36 | Reagovat

Období vlády Jinřicha je opravdu zajímavé, sledovala jsem Tudorovce, takže o tom něco vím, ale už předtím mě to docela zajímalo. Myslím ale, že s Annou Klevskou se ani neoženil, že ji jen dal nějaké pozemky a nechal jí žít v ústraní. Prý prohlásil, že vypadá jako kůň.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama