Ring of Kerry - čast 1

11. února 2017 v 19:51 | Fantaghira |  Smaragdové zápisky
Ring of Kerry není žádný prsten z Kerry. Také to není žádný kruh z kamenů, jaké se dají různě po Irsku najít. Ring of Kerry se říká cestě, která vede kolem dokola poloostrova Kerry. Začíná se v Killarney, odkud vás ukazatele navedou na správnou silnici a pořád dál, až zase dojedete zpátky do Killarney. Kromě silnice by okolo poloostrova měla vést i cesta pro odvážné pěší turisty, mám pocit, že projít celou trasu trvá okolo deseti dnů, jelikož vzdálenost se pohybuje nad 200km.
Já si zaplatila výlet autobusem. Vzhledem k ročnímu období (listopad) jel minibus a celkem nás tam bylo šest. Díky tomu mám ale pocit, že jsme častěji stavěli a měli na všechno víc času, protože než vystoupí a nastoupí šest lidí zabere mnohem míň času, než kdyby nás bylo třeba čtyřicet. Na druhou stranu v létě je déle vidět, takže těžko říct. Stejně ale raději cestuji v menším počtu, takže jsem byla ráda.

První zastávkou byla Kerry Bog Village. Skanzen vesničky, kde uvidíte, jak se dřív žilo. "Bog" v názvu znamená rašelinu, protože v okolí se rašelina těžila. Doteď se v některých částech Irska vysušená rašelina používá na topení.Na památníku uprostřed je vyobrazen Michael "Scairt Fisher" Clifford a je tam napsáno následující:
" 'Scairt' v irštině znamená výkřik, zavolání, přivolání. Michael choval a staral se o největší stádo koz v Kerry. Možná dostal své jméno od toho, jak shromažďoval své stádo, možná od přivolávání lososů?" (pozn.: 'Fisher' znamená rybář)

Zajímavostí je zvláštní plemeno koně, tzv. Kerry Bog Pony, který byl speciálně vyšlechtěn v této oblasti. Ve vesnici byla vidět kobyla s hříbětem. Kobyla toho měla evidentně plné zuby a se zaujetím žvýkala své seno, zatímco hříbě s vlezlým oslíkem stáli u hrazení a nechali se drbat od turistů. Níže k vidění hříbě.

Hned za vchodem se nachází socha kozla. To především kvůli blízké vesnici Killorglin, kde se pravidelně jednou za rok koná "Puck Fair", tedy trh s kozly. Musí to být dost zajímavá záležitost. Co jsem hledala, tak to vypadá, že ulice města se kompletně zaplní lidmi a probíhá obrovská oslava s průvody a korunováním nejlepšího (?) kozla. O to zajímavější to je, že vím, jak je zhruba průměrný kozel cítit.

Jednou z dalších zastávek bylo městečko Waterville, které by vlastně vůbec nebylo zajímavé nebýt toho, že tu byl párkrát na dovolené známý Charlie Chaplin. Místní tu proto nechali na nábřeží postavit jeho sochu.

Takto tam vypadá pláž. Na druhé straně je vidět poloostrvo Dingle, kam také pravidelně vyrážejí výletní autobusy (pravidelně tedy jen přes sezonu).

Tohle je zase pohled na skalnaté pobřeží někde o kousek dál.

A na závěr moje oblíbená fotka, kde je krásně vidět rozdíl mezi půdou, o kterou se nikdo nestará, a půdou, kterou někdo obdělává. Ač by se takovéhle bydlení mohlo zdát až romantické, zkuste si představit, jak složité musí být bydlet na takhle odlehlém místě. Nejbližší obchod vzdálený desítky kilometrů. Ale na fotce to vypadá krásně, to jo.

Příště víc...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama